Yabancı gözü ile Türkiye Ekonomisi
Aşağıdaki görüş yazısı 28 Haziran 2023’te Ilan Berman* tarafından Newsweek dergisinde yayınlanmıştır. Teşekkürler: Emin Erman

Türkiye Ekonomisi Zor Durumda | Görüş

By Ilan Berman* 28 Haziran 2023

 

Ülke ciddi bir ekonomik krizin eşiğinde.  Bunlar Türkiye'nin cumhurbaşkanı için zorlu günler. Geçen ay, Recep Tayyip Erdoğan, muhalefetteki rakibi Kemal Kılıçdaroğlu'nu yenerek üçüncü beş yıllık görev süresini garantiledi. Bu süreçte, Batı'daki pek çok kişinin NATO'nun tek Orta Doğulu üyesi adına daha demokratik bir dönüş umudunu kararttı.

 

Peki şimdi ne olacak? Yakın zamanda İstanbul'a yaptığım bir ziyarette birbiriyle yarışan teorilerle karşılaştım. Bazı uzmanlar, giderek yerlici, milliyetçi ve homofobik bir platformda başarılı bir şekilde kampanya yürüten Erdoğan'ın bu fikirleri ikiye katlayacağını iddia etti. (Geldiğim gün, yetkililer şehrin ana alışveriş caddesini kapattılar ve planlanan bir eşcinsel onur yürüyüşünün yapılmasını önlemek için yüzlerce polisi tam teçhizatlı olarak konuşlandırdılar.) Diğerleri, bir dönem daha garantiledikten sonra Erdoğan'ın, bir zamanların müttefiki İsrail ile uzun süredir gecikmiş olan jeopolitik çitleri onarmak da dahil olmak üzere, iç ve dış ilişkilerde daha pragmatik bir dönüş yapacağını savundu.

 

Ancak konuştuğum herkes bir noktada hemfikirdi: Ülke ciddi bir ekonomik krizin eşiğinde.

Rakamlar, sorunun derinliğini güzel bir şekilde göstermekte.

 

Yaklaşık yirmi yıl boyunca, Türkiye'de enflasyon ortalama yüzde 10-11 civarında seyretti. Ancak bu tür göreli istikrar artık geçmişte kaldı. Geçen sonbaharda, ülkedeki enflasyon yüzde 85,5 ile son yirmi yılın en yüksek oranına ulaştı. Ve o zamandan bu yana biraz gerilemiş olsa da Türkiye'nin ekonomi planlamacıları enflasyonun yeniden yükseldiğine dair endişe verici işaretler görüyorlar. Sonuç olarak, Türk merkez bankası faiz oranlarını neredeyse ikiye katladı ve hükümet emtia fiyatlarını kontrol altına almakta zorlanırken muhtemelen daha fazla zam yapılması bekleniyor.

 

Ancak enflasyon tek sorun değil. Ülkede konut fiyatları da hızla artıyor. Ülkenin yaklaşık yüzde 20'sinin yaşadığı genişleyen bir metropol olan İstanbul'da emlak maliyetleri, Kasım 2021 ile geçen sonbahar arasında şaşırtıcı bir şekilde yüzde 193,9 arttı.

 

Ülkenin başkenti ve Erdoğan'ın iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin iktidar merkezi Ankara'da durum hemen hemen aynı. Bu, giderek daha fazla şehirli Türk'ün gayrimenkul sahibi olmayı imkânsız bulduğu anlamına geliyor. Bu arada, ev sahipleri çok kazançlı hale gelen durumdan yararlandıkça, kiralayanların aylık ödemelerinde artış görüldü.

 

Bu arada satın alma gücü hızla düşüyor. Sadece üç yıl önce, Türk lirası ABD doları karşısında 7,5 civarında işlem görüyordu. Bugün döviz kuru 26'da bir ve yükseliyor. Bu, Türkiye'yi yabancılar için çekici (ve ucuz) bir turizm merkezi haline getirdi, ancak aslında orada yaşayan insanlar için son derece pahalı bir yer.

 

Bu sürüklenmenin büyük bir kısmı Erdoğan'ın kendisine yüklenebilir. Yıllarca, Türkiye cumhurbaşkanı (faiz oranlarından ne pahasına olursa olsun kaçınılması gerektiği fikri gibi) hayali ekonomik fikirler besledi, bir dizi yetersiz bürokrat istihdam etti (bir süreliğine damadı Berat Albayrak da dahil). Ve ardından Türk para biriminde ortaya çıkan düşüşü hafifletmek için ülkenin kasasına daldı. Sonuçlar bugünün ekonomik karmaşasında hissedilebilir.

 

Gecikmeli olarak, Erdoğan sorunu kabul ediyor gibi görünüyor. Türkiye'nin en yeni Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Haziran ayı başlarında atanmasından bu yana, ülkeyi daha "rasyonel" bir ekonomik yola döndürme sözü vererek, geçmişten bir kopuşun sinyallerini vermeye özen gösteriyor. Ancak Türkiye sokağında herkes, ülkenin yeni mali çarının karşı karşıya olduğu zorluğun göz korkutucu olduğunu ve başarısının garanti olmadığını anlıyor.

 

Bu, Türkleri yabancı cömertlik umuduyla bıraktı. İstanbullu bir iş adamının ifade ettiği gibi, pek çok kişi Batı'nın "Türkiye'nin başarısız olmasına izin vermeyeceği" fikrine güveniyor.

 

Belki de olmaz. Avrupa'da yeni bir kıta savaşının zemininde (Rusya vs. Ukrayna), Batılı hükümetlerin NATO'nun en güçlü ikinci askeri üyesini Latin Amerika tarzı bir çöküşe düşürmemek için ne pahasına olursa olsun buna müsaade etmeyeceklerine dair bir güvence var.

Ancak, şimdiden belliki, diğer icraatları ne olursa olsun, esas olarak Türkiye'nin ekonomik sağlığı, Erdoğan'ın üçüncü döneminin ve onun daha büyük geçmiş mirasının, bir başarı mı yoksa başarısızlık olarakmı belirleyeceği zaten açık.

 

*Ilan Berman, Washington D.C.'deki Amerikan Dış Politika Konseyi'nin kıdemli başkan yardımcısıdır.

 

Düşünenlerin Düşünceleri
Osmanlılar Balkanlar'da İslamlaşmayı Zorladı mı? İSKOÇYA’YA MÜSLÜMAN BAŞBAKAN: KÜRESELLEŞME BUNUN NERESİNDE? SURİYE İLE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ Rusya'da Kıpırdanma Henüz Birmiş Sayılmaz Çipras Kaybedince İstifa Etti, Peki Ya Bizdekiler? Rusya'da Wagner ile Suriye'de ÖSO Benzerliği RUSYA’DA NELER OLUYOR? Emin Erman: Osmanlı neden Balkanlara Anadolu’dan daha çok önem verdi? Seküler Milliyetçilik ve Türk İslam Sentezi İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ Türk Cumhuriyetleri ve Demokrasi: Kırgızistan'daki Darbe Girişimi İddiaları Türkiye’nin Mülteci Sorunu ERDOĞAN’IN YENİ DÖNEMİNDE TÜRK DIŞ POLİTİKASI Osmanlı İmparatorluğu Neden Sanayileşemedi? KÜRTÇÜLÜK DÖNÜŞÜR MÜ, DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR Mİ? Ulaşım Zamları Ve "Rasyonel" Düşünmek Balkanlarda Türk Mirası 21 Mayıs seçimi ve Batı Trakya Türk Azınlığı Türkiye'nin Gizli Sorunu: Ekonomik İşgal DNA Sonuçlarımız ve Etnik Kimliğimiz? TÜRKİYE - MISIR İLİŞKİLERİNİN NORMALLEŞMESİ VİZESİZ AVRUPA VE 300 MİLYAR DOLAR VAATLERİ ÜZERİNE NATO’NUN GENİŞLEMESİ: FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ PROF. DR. YUSUF HALACOĞLU: TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ İÇİN BU TEDBİRLERİ ALMAK GEREKİYOR BULGARİSTAN SEÇİM SONUÇLARI: Yine, yeniden! Yine, sil baştan... Amerikan Devlet Biyografisi 14 Mayıs Seçimlerinde Küçük Partilerin Rolü Bulgaristan'da Arkası Gelmeyen Seçimlere Tamam mı Devam mı? Türkiye, Biden'ın 2. demokrasi zirvesine davetli listesinden neden çıkarıldı? Seçim Sonrası Dış Politika Türk Üniversitelerinde Afrikalı Öğrenci Sorunu AVRUPA’DA MİLLİYETÇİLİK HORTLUYOR MU? MİLLİYETÇİLER İKTİDAR OLAMAZ! AMEDSPOR ÇITAYI YÜKSELTTİ: ERSUN YANAL BAŞARILI OLABİLECEK Mİ? İLLÜZYON! Konu şiddet ama... Balkanlarda Osmanlı Mirası (2)- Geçici Evlilik İktidarın hataları Türkiye muhalefetine gelecek için umut veriyor WHATSAPP ÜZERİNDEN VATAN SAVUNMASI! RUSYA’DA TERÖR SALDIRISI MELEZLEŞEN SİYASET ÇOK DÜŞÜNDÜRÜCÜ! Bektaş Yusuf UKRAYNA’DA MUHTEMEL BAHAR OPERASYONU- 2024 Ortaçağ Avrupa’sında din anlayışı, kilise-yönetim ilişkisi ve günümüz Türkiyesindeki durum TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİR TÜRK DEVLETİDİR!.. YENİ BELEDİYE BAŞKANLARININ STOPER SORUNU YEMEN, HUSİLER VE KIZILDENİZ GÜVENLİĞİ ERDOĞAN’IN YUNANİSTAN ZİYARETİ İsrail savaşı kazanacak ama Hamas'a karşı savaşı kaybedecek mi? Özgür Özel ya da İtiraz Kültürünün Geri Dönüşü İsrail Hamas Çatışması Amerika'da Nasıl Algılanıyor? İSRAİL HAMAS SAVAŞI 2023 Dağlık Karabağ'ın Sonu: Batının Eylemsizliği Azerbaycan ve Rusya'yı Nasıl Etkinleştirdi? Türkiye NATO ve Batı dışında kalmaya hazır mı? Osmanlı’da Gerileme Nasıl Başladı? RUSYA’DA NELER OLUYOR - II Kendi ellerimizle yaktık dünyayı! YENI BALKANLAR VE ESKI SORUNLAR... Yabancı gözü ile Türkiye Ekonomisi YEREL SEÇİMLER ÖNCESİNDE TÜRK MİLLETİNE UYARILAR!..