YENI BALKANLAR VE ESKI SORUNLAR...
Tarih tekerrürden ibaret olmaz umarım. Emperyalizm, amacına ulaşmak için her türlü yola başvuracaktır. Gelinen noktada bölge halkları geçmişten ders çıkararak hayata geçirilen oyuna gelmemeli ve gerçek barışa destek vermelidir...
Metin Edirneli


Yeni reform ve toprak  talepleri gerçekten demokratikleşme ve özgürlük amaçlı bir talep mi yoksa niyet başka mı? Yoksa eski oyun yeniden mi oynanıyor? Hem Girit'te yaşananlar hem  de 1903'te kurulan Kruşevo Cumhuriyeti denemesi, yakın zaman önce ülkemizde ve Ortadoğu'da sınırlarımızın hemen dibinde meydana gelenler ve hala  yaşanmakta olanlar ne demek istediğimi sanırım en iyi şekilde anlatacaktır... Emperyalizmin öncelikli ve asıl amacı demokrasi ve  özgürlükler olmayıp  ülkeleri ve halkları çıkarlarına ve amacına uygun şekilde kullanmak, parçalamak ve birbirine düşürmektir. Arada milyonlarca insan aci çekmiş ve ölmüş, milyonlarcası doğup yaşadıkları toprakları terk etmiş kimin umurunda?  Tüm bunlar emperyalizm için  sadece istatistiktir. O nedenle uyanık ve akıllı olmakta yarar var... Çünkü geçmişte yaşananlar da göstermektedir ki, çözüm yolu bu değildir. Çözüm, birlikte eşit insanlar, halklar ve uluslar olarak birlikte yaşamanın yolunu bulmaktır.

Bu konuyu geçmişten bir örnek vererek açmak gerekirse...

Makedonya Sorunu, İlinden İsyani ve Emperyalizm...

"Girit krizinin gidişatı ve sonucu bu açıdan Makedonya’daki çetelere çok cesaret verici olur. O kadar ki, bu fırsatı değerlendirmek isteyen VMRO yani Makedon İç Devrimci Örgütü, zaman geçirmeden harekete geçer. Avrupa’nın dikkatini bölgeye çekmek için ilk önce 1902’de Cuma-i Balâ Ayaklanmasını düzenler. Bunu, 2 Ağustos 1903’te düzenlediği, ülke tarihinin gördüğü en kanlı ayaklanmalardan biri olan İllinden İsyanı izler. Bu isyanda örgütün asıl hedefi özellikle Müslümanlar olur. Bununla güdülen amaç, Türkleri de çatışmanın içine çekerek, kiliseler savaşı olan Makedonya sorununu batı kamuoyuna, bir Müslüman Hıristiyan çatışması olarak gösterebilmektir. Saldırıların bir diğer nedeni de bu insanlarda yılgınlık ve umutsuzluk yaratarak göç etmelerine yol açmaktır. Bu nedenle gece başlayan isyanda saldırıların ilk hedefi Müslüman köyleri olur. Samanlıklar ateşe verilir. Smilevo’daki ise tören sırasında 60 kişiden oluşan Osmanlı garnizonuna saldırılır. Mevcudun yaklaşık yarısı öldürülür. Kruşevo’daki gelişme ise çok daha vahimdir. 500 kişiden oluşan isyancılar, dağ kasabası Kruşevo’ya girmeyi başarır ve şehri işgal eder. Sadece 18 kişiden oluşan küçük garnizonun ele geçirilmesinden sonra resmi binalar ateşe verilir, Osmanlı memurları öldürülür. Burada bir devlet kurma girişiminde bulunulur. Kruşevo Cumhuriyeti adı verilen siyasi oluşum veya geçici hükümet  kısa sürede bastırılan isyanla birlikte yok olur. Avrupa diplomasisi İllinden isyanından çıkardığı sonuç ise, Makedonya’daki reform politikasının daha da yoğunlaştırılması olur. Evet, Avrupa reform yapılmasını istemektedir. Ama işine geldiği şekilde. Yoksa Balkanlarda son 2 asırdır  aynı sorunları yaşıyor olmazdık.

Son soz: Geçmişte meydana gelen trajedilerden ders çıkarmazsak Balkanlar aynı  kan gölünde yüzmeye devam eder.

Düşünenlerin Düşünceleri
Balkanlarda Türk Mirası SURİYE İLE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ Rusya'da Kıpırdanma Henüz Birmiş Sayılmaz Çipras Kaybedince İstifa Etti, Peki Ya Bizdekiler? Rusya'da Wagner ile Suriye'de ÖSO Benzerliği RUSYA’DA NELER OLUYOR? Emin Erman: Osmanlı neden Balkanlara Anadolu’dan daha çok önem verdi? Seküler Milliyetçilik ve Türk İslam Sentezi İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ Türk Cumhuriyetleri ve Demokrasi: Kırgızistan'daki Darbe Girişimi İddiaları Türkiye’nin Mülteci Sorunu ERDOĞAN’IN YENİ DÖNEMİNDE TÜRK DIŞ POLİTİKASI Seçim Sonrası Dış Politika İSKOÇYA’YA MÜSLÜMAN BAŞBAKAN: KÜRESELLEŞME BUNUN NERESİNDE? Osmanlılar Balkanlar'da İslamlaşmayı Zorladı mı? Ulaşım Zamları Ve "Rasyonel" Düşünmek 21 Mayıs seçimi ve Batı Trakya Türk Azınlığı Türkiye'nin Gizli Sorunu: Ekonomik İşgal DNA Sonuçlarımız ve Etnik Kimliğimiz? TÜRKİYE - MISIR İLİŞKİLERİNİN NORMALLEŞMESİ VİZESİZ AVRUPA VE 300 MİLYAR DOLAR VAATLERİ ÜZERİNE NATO’NUN GENİŞLEMESİ: FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ PROF. DR. YUSUF HALACOĞLU: TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ İÇİN BU TEDBİRLERİ ALMAK GEREKİYOR BULGARİSTAN SEÇİM SONUÇLARI: Yine, yeniden! Yine, sil baştan... Amerikan Devlet Biyografisi 14 Mayıs Seçimlerinde Küçük Partilerin Rolü Bulgaristan'da Arkası Gelmeyen Seçimlere Tamam mı Devam mı? Türkiye, Biden'ın 2. demokrasi zirvesine davetli listesinden neden çıkarıldı? KÜRTÇÜLÜK DÖNÜŞÜR MÜ, DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR Mİ? YEMEN, HUSİLER VE KIZILDENİZ GÜVENLİĞİ MİLLİYETÇİLER İKTİDAR OLAMAZ! AMEDSPOR ÇITAYI YÜKSELTTİ: ERSUN YANAL BAŞARILI OLABİLECEK Mİ? İLLÜZYON! Konu şiddet ama... Balkanlarda Osmanlı Mirası (2)- Geçici Evlilik İktidarın hataları Türkiye muhalefetine gelecek için umut veriyor WHATSAPP ÜZERİNDEN VATAN SAVUNMASI! RUSYA’DA TERÖR SALDIRISI MELEZLEŞEN SİYASET ÇOK DÜŞÜNDÜRÜCÜ! Bektaş Yusuf UKRAYNA’DA MUHTEMEL BAHAR OPERASYONU- 2024 YEREL SEÇİMLER ÖNCESİNDE TÜRK MİLLETİNE UYARILAR!.. Ortaçağ Avrupa’sında din anlayışı, kilise-yönetim ilişkisi ve günümüz Türkiyesindeki durum Türk Üniversitelerinde Afrikalı Öğrenci Sorunu Osmanlı İmparatorluğu Neden Sanayileşemedi? ERDOĞAN’IN YUNANİSTAN ZİYARETİ İsrail savaşı kazanacak ama Hamas'a karşı savaşı kaybedecek mi? Özgür Özel ya da İtiraz Kültürünün Geri Dönüşü İsrail Hamas Çatışması Amerika'da Nasıl Algılanıyor? İSRAİL HAMAS SAVAŞI 2023 Dağlık Karabağ'ın Sonu: Batının Eylemsizliği Azerbaycan ve Rusya'yı Nasıl Etkinleştirdi? Türkiye NATO ve Batı dışında kalmaya hazır mı? Osmanlı’da Gerileme Nasıl Başladı? RUSYA’DA NELER OLUYOR - II Kendi ellerimizle yaktık dünyayı! YENI BALKANLAR VE ESKI SORUNLAR... Yabancı gözü ile Türkiye Ekonomisi AVRUPA’DA MİLLİYETÇİLİK HORTLUYOR MU? TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİR TÜRK DEVLETİDİR!..