Konu şiddet ama...
Birkaç gündür Türkiye gündeminin en önemli maddelerinden bir tanesi öğretmene şiddet! Hepimizin bildiği gibi geçtiğimiz günlerde İstanbul'da bir okul müdürü görevi başında bir öğrencisi tarafından 5 kurşunla öldürüldü. Hayatını kaybeden öğretmenimize Allah'tan rahmet , eğitim camiasına başsağlığı diliyorum Bu elim olayın ardından yıllardır görmediğimiz bir manzara ile bir suru eğitim sendikası eğitimde şiddeti protesto etmek amacıyla eylem kararı aldı.

Sonuç olarak eğitimde  şiddet Türkiye gündemine oturdu,

Ben de bir eğitimci olarak  burada konuşulması ve düşünülmesi gereken başka konulara dikkat çekmek amacıyla klavyeyi elime alıp birkaç kelam yazayım istedim.

 

Öğrenci ilk ifadesinde tabancayı 10 bin TL ye aldığını söyledi, yaşı kaç olursa olsun her parasını veren kişi istediği yerden sakız alır gibi tabanca alabiliyor mu? Alıyorsa bunu canı istedigi zaman ve yerde  cüzdan gibi üzerinde taşıyabiliyor mu?

 

Özel okul ya da devlet okulu fark etmez, bir kişi elini kolunu sallaya sallaya okulun içine girip müdür odasini nasıl basıyor?

 

Bu durum okullarda  güvenlik zafiyetini tekrar gündeme taşımalıdir.  Bakanlık tarafından her okula bir kadrolu güvenlik görevlisi verilmelidir.

Güvenlik, okulun müdürü gibi müdür yardımcısı gibi rehber öğretmeni ya da matematik öğretmeni gibi olmazsa olmaz bir calisanidir.

 

Eğitimde şiddetle mücadele yasası bir an önce çıkarılmalidir.

Bu yasa kapsamında tüm paydaşlar veliler öğrenciler , öğretmenler Zorbalığa ya da Şiddete Sıfır Tolerans gösterecek şekilde hareket etmeli, ŞİDDETE SIFIR TOLERANS toplum misyonu haline gelmelidir.

 

Bunun için sosyal medyadan televizyon programlarina , bilgisayar oyunlarından okul bahçesinde oynanan oyunlara  ,sokaktan stada kadar  şiddet içeren, şiddeti özendiren her türlü olumsuz davranışa tepki gösterilmelidir.

 

Son madde eğitim sendikalarının 10 Mayıs Cuma günü aldınan  eylem kararı ile ilgili,

 

Gelecek nesillerimizin mimarları olan öğretmenlerimizin bu haklı mücadelesinde en büyük destekçileri aslında velileri olmalıdır.

Çünkü çocuğuna rol model olan, rehber olan yeri geldiğinde arkadaş,  yeri geldiğinde anne baba olan öğretmenlerimiz ve öğretmenlik mesleği ayaklar altında kaldığı;  itibarsızlaştırıldığı , korkularla, kaygılarla , endişelerle icra edildiği  sürece  ne öğrenci başarısı ne eğitim kalitesi ne de gelecek aydınlık günlerden söz edebiliriz.

 

Eğitim her durumda veli, öğretmen, öğrenci birlikteliği ile güçlüdür. Şiddetle mücadelede de mücadele birlikte olduğu sürece başarılı olacaktır.


Melek Dirican Üner
Düşünenlerin Düşünceleri
21 Mayıs seçimi ve Batı Trakya Türk Azınlığı Çipras Kaybedince İstifa Etti, Peki Ya Bizdekiler? Rusya'da Wagner ile Suriye'de ÖSO Benzerliği RUSYA’DA NELER OLUYOR? Emin Erman: Osmanlı neden Balkanlara Anadolu’dan daha çok önem verdi? Seküler Milliyetçilik ve Türk İslam Sentezi İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ Türk Cumhuriyetleri ve Demokrasi: Kırgızistan'daki Darbe Girişimi İddiaları Türkiye’nin Mülteci Sorunu ERDOĞAN’IN YENİ DÖNEMİNDE TÜRK DIŞ POLİTİKASI Seçim Sonrası Dış Politika KÜRTÇÜLÜK DÖNÜŞÜR MÜ, DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR Mİ? İSKOÇYA’YA MÜSLÜMAN BAŞBAKAN: KÜRESELLEŞME BUNUN NERESİNDE? Balkanlarda Türk Mirası Ortaçağ Avrupa’sında din anlayışı, kilise-yönetim ilişkisi ve günümüz Türkiyesindeki durum Türkiye'nin Gizli Sorunu: Ekonomik İşgal DNA Sonuçlarımız ve Etnik Kimliğimiz? TÜRKİYE - MISIR İLİŞKİLERİNİN NORMALLEŞMESİ VİZESİZ AVRUPA VE 300 MİLYAR DOLAR VAATLERİ ÜZERİNE NATO’NUN GENİŞLEMESİ: FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ PROF. DR. YUSUF HALACOĞLU: TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ İÇİN BU TEDBİRLERİ ALMAK GEREKİYOR BULGARİSTAN SEÇİM SONUÇLARI: Yine, yeniden! Yine, sil baştan... Amerikan Devlet Biyografisi 14 Mayıs Seçimlerinde Küçük Partilerin Rolü Bulgaristan'da Arkası Gelmeyen Seçimlere Tamam mı Devam mı? Türkiye, Biden'ın 2. demokrasi zirvesine davetli listesinden neden çıkarıldı? Osmanlılar Balkanlar'da İslamlaşmayı Zorladı mı? Özgür Özel ya da İtiraz Kültürünün Geri Dönüşü Balkanlarda Osmanlı Mirası (2)- Geçici Evlilik İktidarın hataları Türkiye muhalefetine gelecek için umut veriyor WHATSAPP ÜZERİNDEN VATAN SAVUNMASI! RUSYA’DA TERÖR SALDIRISI MELEZLEŞEN SİYASET ÇOK DÜŞÜNDÜRÜCÜ! Bektaş Yusuf UKRAYNA’DA MUHTEMEL BAHAR OPERASYONU- 2024 YEREL SEÇİMLER ÖNCESİNDE TÜRK MİLLETİNE UYARILAR!.. TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİR TÜRK DEVLETİDİR!.. Türk Üniversitelerinde Afrikalı Öğrenci Sorunu YEMEN, HUSİLER VE KIZILDENİZ GÜVENLİĞİ Rusya'da Kıpırdanma Henüz Birmiş Sayılmaz İsrail savaşı kazanacak ama Hamas'a karşı savaşı kaybedecek mi? SURİYE İLE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ İsrail Hamas Çatışması Amerika'da Nasıl Algılanıyor? İSRAİL HAMAS SAVAŞI 2023 Dağlık Karabağ'ın Sonu: Batının Eylemsizliği Azerbaycan ve Rusya'yı Nasıl Etkinleştirdi? Türkiye NATO ve Batı dışında kalmaya hazır mı? Osmanlı’da Gerileme Nasıl Başladı? RUSYA’DA NELER OLUYOR - II Kendi ellerimizle yaktık dünyayı! YENI BALKANLAR VE ESKI SORUNLAR... Yabancı gözü ile Türkiye Ekonomisi Ulaşım Zamları Ve "Rasyonel" Düşünmek Osmanlı İmparatorluğu Neden Sanayileşemedi? Konu şiddet ama... ERDOĞAN’IN YUNANİSTAN ZİYARETİ