Özgür Özel ya da İtiraz Kültürünün Geri Dönüşü
Ana muhalefet partisi CHP'de yaşanan kurultay süreci parti içindeki değişimci kanadın Pirüs zaferiyle sonuçlandı.

Birçoklarına göre sürpriz bir sonuçtu bu; çünkü bizim coğrafyamız demokrasiye yabancı olduğu için seçimle lider değiştirilmesi beklenmiyordu.

Coğrafyanın ezberlerini biz Türklerden başka bozan kimseye rastlanmaz buralarda.

Memlekette asırlardır devam eden biat kültürü ile itiraz kültürü kavgası, çok sık olmasa da itirazcıların zaferiyle sonuçlanır.

İşte böyle bir an yaşandı, Kemal Bey bir anda değişim fırtınasına tutuldu. Muhtemelen kendisinin de hiç beklemediği bir neticeyle koltuğunu kaybetti.

***

Bütün dünya, milli heyecanlarını mitoloji ve dinler tarihi üzerinden yaşatırken biz Türkler, biat kültürümüz ile itiraz kültürümüz arasındaki binlerce yıldır süren kavgayı medeniyet projelerimizin motoru olarak kullanırız.

Bu lafın içini şöyle dolduralım:

Bugün Filistin topraklarında, Kudüs'te ve Gazze'de neyin savaşı yapılıyor?

Musevilerin, Hıristiyanların ve Müslümanların binlerce yıldır sürdürdükleri din kavgası değil mi yaşadıklarımız?

Yahudilere vaat edilmiş topraklar, ağlama duvarı, Hz. İsa'nın çarmıha gerilirken göğe yükselmesi ve Peygamberimiz Hz. Muhammed'in Miraç mucizesi gibi biraz mitolojik biraz da dinler tarihinden beslenen öyküler için değil mi bu savaşın nedeni?

Bazen Yahudiler yenilip sürgün edilmişler, bazen Haçlılar gelip şövalye krallıkları kurmuşlar, sonra Selahaddin Eyyubi çıkagelmiş, İslamlaştırmış.

1918'de buraya dadanan İngilizler, 1947'de Siyonist projeye alan açıp İsrail'i kurmuşlar.

Sizin anlayacağınız burada binlerce yıldır mitolojik öyküler üzerinden din ve inanç savaşı sürüyor.

***

Bizim pek böyle kavgalarımız olmaz.

Kızılelma filan dediğimize bakmayın, çağın koşullarına göre ülkülerimiz de değişip durur.

Çünkü Yahudiler gibi bize memleket vadeden bir Tanrımız hiç olmamış, haliyle ağlama duvarımız da yok.

Bizim Batılılar gibi Haçlı seferine çıkma gibi saplantılarımız da pek olmaz.

Öyle olsa Selanik, Üsküp, Kırım ve Kerkük için hala dertlenirdik.

***

Başka milletler, kendi mitolojilerinden kaynaklanan dürtüleri, nesilden nesile aktarıldığı için bunları milli kalkınmanın dinamiği olarak kullanır.

Biz Türkler ise bunun yerine itiraz kültürü ile biat kültürü arasındaki bitip tükenmek bilmeyen mücadeleyi idame ettiriyoruz.

Doğal sebeplerden dolayı bazen asırlarca süren biatçıların iktidarı ne zaman el değiştirirse Türk milleti bir anda medeniyet atağına kalkar.

İtirazcıların iktidarları uzun sürmese de altın çağlar yaşatır millete.

MÖ 220'de babasının Çinliler yakınlaşmasına itiraz edip onu öldüren Mete Han'ın Hun İmparatorluğuna en parlak dönemlerini yaşatmasını hatırlayın.

Fatih'in babasına Varna Savaşı öncesi padişah bensem emrediyorum, geç ordunun başına demesi gibi!

İkinci Meşrutiyetin ilanı hatırlayın. Resneli Niyazi gibiler olmasa mümkün müydü?

Veya Atatürk'ün Padişahın teslimiyetçi hallerine tepki gösterip Kurtuluş Savaşını başlatması misali!

***

İtiraz kültürü her zaman yenememiş tabii biat kültürünü.

Babai ayaklanması, Kuyucu Murat'ın Yörükleri katletmesi, Cem Sultan olayı ve Genç Osman'ın katli gibi başarısızlık öyküleri de az değil!

Lakin en kötü zamanlarda bile itiraz kültürü kendine bir yaşam alanı bulmuş.

Bazen Nasrettin Hoca'nın fıkralarında, bazen Keloğlan Masallarında ve bazen de Yunus Emre'nin dizelerinde gizlenmiş.

"Selam verdim rüşvet deyu almadılar" diyen de itirazcıydı, "kelp demiş Tahir Efendi" diyen de!

Nesimi gibi derisi yüzülen de vardı, Şeyh Bedrettin gibi asılan da!

***

Demem o ki Türk milletinde biat kültürü ekseri galebe çalar.

Velâkin ne zaman itirazcılar bir fırsatını bulup biatçıları alt ederse işte o vakit bereket gelir.

Özgür beyin çokları tarafından sürpriz sayılan başarısını da bu çerçeveden okumak gerek!

Düşünenlerin Düşünceleri
Osmanlılar Balkanlar'da İslamlaşmayı Zorladı mı? İSKOÇYA’YA MÜSLÜMAN BAŞBAKAN: KÜRESELLEŞME BUNUN NERESİNDE? SURİYE İLE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ Rusya'da Kıpırdanma Henüz Birmiş Sayılmaz Çipras Kaybedince İstifa Etti, Peki Ya Bizdekiler? Rusya'da Wagner ile Suriye'de ÖSO Benzerliği RUSYA’DA NELER OLUYOR? Emin Erman: Osmanlı neden Balkanlara Anadolu’dan daha çok önem verdi? Seküler Milliyetçilik ve Türk İslam Sentezi İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ Türk Cumhuriyetleri ve Demokrasi: Kırgızistan'daki Darbe Girişimi İddiaları Türkiye’nin Mülteci Sorunu ERDOĞAN’IN YENİ DÖNEMİNDE TÜRK DIŞ POLİTİKASI Osmanlı İmparatorluğu Neden Sanayileşemedi? KÜRTÇÜLÜK DÖNÜŞÜR MÜ, DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR Mİ? Ulaşım Zamları Ve "Rasyonel" Düşünmek Balkanlarda Türk Mirası 21 Mayıs seçimi ve Batı Trakya Türk Azınlığı Türkiye'nin Gizli Sorunu: Ekonomik İşgal DNA Sonuçlarımız ve Etnik Kimliğimiz? TÜRKİYE - MISIR İLİŞKİLERİNİN NORMALLEŞMESİ VİZESİZ AVRUPA VE 300 MİLYAR DOLAR VAATLERİ ÜZERİNE NATO’NUN GENİŞLEMESİ: FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ PROF. DR. YUSUF HALACOĞLU: TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ İÇİN BU TEDBİRLERİ ALMAK GEREKİYOR BULGARİSTAN SEÇİM SONUÇLARI: Yine, yeniden! Yine, sil baştan... Amerikan Devlet Biyografisi 14 Mayıs Seçimlerinde Küçük Partilerin Rolü Bulgaristan'da Arkası Gelmeyen Seçimlere Tamam mı Devam mı? Türkiye, Biden'ın 2. demokrasi zirvesine davetli listesinden neden çıkarıldı? Seçim Sonrası Dış Politika Türk Üniversitelerinde Afrikalı Öğrenci Sorunu AVRUPA’DA MİLLİYETÇİLİK HORTLUYOR MU? MİLLİYETÇİLER İKTİDAR OLAMAZ! AMEDSPOR ÇITAYI YÜKSELTTİ: ERSUN YANAL BAŞARILI OLABİLECEK Mİ? İLLÜZYON! Konu şiddet ama... Balkanlarda Osmanlı Mirası (2)- Geçici Evlilik İktidarın hataları Türkiye muhalefetine gelecek için umut veriyor WHATSAPP ÜZERİNDEN VATAN SAVUNMASI! RUSYA’DA TERÖR SALDIRISI MELEZLEŞEN SİYASET ÇOK DÜŞÜNDÜRÜCÜ! Bektaş Yusuf UKRAYNA’DA MUHTEMEL BAHAR OPERASYONU- 2024 Ortaçağ Avrupa’sında din anlayışı, kilise-yönetim ilişkisi ve günümüz Türkiyesindeki durum TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİR TÜRK DEVLETİDİR!.. YENİ BELEDİYE BAŞKANLARININ STOPER SORUNU YEMEN, HUSİLER VE KIZILDENİZ GÜVENLİĞİ ERDOĞAN’IN YUNANİSTAN ZİYARETİ İsrail savaşı kazanacak ama Hamas'a karşı savaşı kaybedecek mi? Özgür Özel ya da İtiraz Kültürünün Geri Dönüşü İsrail Hamas Çatışması Amerika'da Nasıl Algılanıyor? İSRAİL HAMAS SAVAŞI 2023 Dağlık Karabağ'ın Sonu: Batının Eylemsizliği Azerbaycan ve Rusya'yı Nasıl Etkinleştirdi? Türkiye NATO ve Batı dışında kalmaya hazır mı? Osmanlı’da Gerileme Nasıl Başladı? RUSYA’DA NELER OLUYOR - II Kendi ellerimizle yaktık dünyayı! YENI BALKANLAR VE ESKI SORUNLAR... Yabancı gözü ile Türkiye Ekonomisi YEREL SEÇİMLER ÖNCESİNDE TÜRK MİLLETİNE UYARILAR!..