Türkiye, Biden'ın 2. demokrasi zirvesine davetli listesinden neden çıkarıldı?
Emin Erman ABD'den bildiriyor.

Türkiye, Biden yönetiminin yurtdışında yükselen otoriterliğe karşı koymayı ve insan haklarını desteklemeyi amaçlayan Demokrasi Zirvesi'ne davet edilen 100'den fazla ülke arasında yer almıyor.

Kosta Rika, Hollanda, Güney Kore ve Zambiya hükümetlerinin ortak ev sahipliğinde önümüzdeki hafta yapılacak üç günlük zirve, Joe Biden'ın başkanlık döneminde ikinci kez yapılacak.

Aralık 2021'deki türünün ilk örneği toplantı gibi, bu yılki zirvenin de Hindistan ve Filipinler gibi sorunlu hak sicili olan bazı ülkelerin neden kesintiye giderken NATO müttefikleri Türkiye ve Macaristan'ın neden hariç tutulduğu konusunda eleştiriler alması muhtemel görünüyor.

Bir ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ilk zirveye katılan tüm hükümetlerin bazı eklemelerle birlikte ikinci zirve için davet aldığını doğruladı ve yönetimin "hangi ülkelerin demokrasi olup olmadığını belirlemeye çalışmadığını" vurguladı.

Beyaz Saray henüz katılımcıları resmi olarak açıklamadı, ancak Ulusal Güvenlik Konseyi'nin insan hakları ve demokrasiden sorumlu üst düzey yöneticisi Rob Berschinksi, gazetecilere Türkiye'nin davetli listesinden çıkarıldığını doğruladı.

Türkiye'yi "ABD'nin önemli bir NATO müttefiki ve inanılmaz derecede önemli bir ortağı" olarak nitelendirdikten sonra Ankara'nın ABD'de yaşayan tartışmalı din adamı Fethullah Gülen'in takipçilerini suçladığı 2016 darbe girişiminden bu yana eleştirmenlere yönelik geniş kapsamlı bir baskıyı yönettiğini iddia etti.

Zirve, ABD-Türkiye ilişkilerinin Erdoğan'ın otoriter rejime ve Moskova'ya kayması ve Suriye'deki ABD destekli Kürt savaşçılara karşı askeri harekat tehdidi de dahil olmak üzere bir dizi konuda gergin olduğu bir dönemde yapılıyor.

Ayrıca Türkiye’nin NATO'ya katılım konusunda İsveç ve Finlandiya'nın ayaklarını sürümesi gerilimi artırıyor. Geçen hafta Erdoğan, ülkesinin yalnızca Finlandiya'nın üyeliği için onay sürecine başlayacağını duyurmuştu.

Washington Enstitüsü'nde Türkiye uzmanı olan Soner Çağaptay, kısmen Erdoğan'ın bağımsız kurumları ve medyayı konsolide etmesine atıfta bulunarak Türkiye'yi ne bir demokrasi ne de bir diktatörlük olarak nitelendirdi.

Çağaptay, "Otokrat yönetimi altına girmiş bir demokrasi ve bence bu, Türkiye'nin Macaristan ile birlikte zirveye davet edilmemesi için yeterli bir sebep" dedi.

Amerika Birleşik Devletlerinde diplomasi çevrelerinde, Türkiye’deki seçimlerin sonuçlarının gelecek yıl davet almasını etkileyebileceği değerlendiriliyor.

Düşünenlerin Düşünceleri
Türkiye'nin Gizli Sorunu: Ekonomik İşgal RUSYA’DA NELER OLUYOR? Emin Erman: Osmanlı neden Balkanlara Anadolu’dan daha çok önem verdi? Seküler Milliyetçilik ve Türk İslam Sentezi İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ Türk Cumhuriyetleri ve Demokrasi: Kırgızistan'daki Darbe Girişimi İddiaları Türkiye’nin Mülteci Sorunu ERDOĞAN’IN YENİ DÖNEMİNDE TÜRK DIŞ POLİTİKASI Seçim Sonrası Dış Politika KÜRTÇÜLÜK DÖNÜŞÜR MÜ, DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR Mİ? Osmanlılar Balkanlar'da İslamlaşmayı Zorladı mı? İSKOÇYA’YA MÜSLÜMAN BAŞBAKAN: KÜRESELLEŞME BUNUN NERESİNDE? 21 Mayıs seçimi ve Batı Trakya Türk Azınlığı Rusya'da Kıpırdanma Henüz Birmiş Sayılmaz DNA Sonuçlarımız ve Etnik Kimliğimiz? TÜRKİYE - MISIR İLİŞKİLERİNİN NORMALLEŞMESİ VİZESİZ AVRUPA VE 300 MİLYAR DOLAR VAATLERİ ÜZERİNE NATO’NUN GENİŞLEMESİ: FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ PROF. DR. YUSUF HALACOĞLU: TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ İÇİN BU TEDBİRLERİ ALMAK GEREKİYOR BULGARİSTAN SEÇİM SONUÇLARI: Yine, yeniden! Yine, sil baştan... Amerikan Devlet Biyografisi 14 Mayıs Seçimlerinde Küçük Partilerin Rolü Bulgaristan'da Arkası Gelmeyen Seçimlere Tamam mı Devam mı? Türkiye, Biden'ın 2. demokrasi zirvesine davetli listesinden neden çıkarıldı? Balkanlarda Türk Mirası Dağlık Karabağ'ın Sonu: Batının Eylemsizliği Azerbaycan ve Rusya'yı Nasıl Etkinleştirdi? MELEZLEŞEN SİYASET ÇOK DÜŞÜNDÜRÜCÜ! Bektaş Yusuf UKRAYNA’DA MUHTEMEL BAHAR OPERASYONU- 2024 YEREL SEÇİMLER ÖNCESİNDE TÜRK MİLLETİNE UYARILAR!.. TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİR TÜRK DEVLETİDİR!.. Türk Üniversitelerinde Afrikalı Öğrenci Sorunu YEMEN, HUSİLER VE KIZILDENİZ GÜVENLİĞİ ERDOĞAN’IN YUNANİSTAN ZİYARETİ İsrail savaşı kazanacak ama Hamas'a karşı savaşı kaybedecek mi? Özgür Özel ya da İtiraz Kültürünün Geri Dönüşü Rusya'da Wagner ile Suriye'de ÖSO Benzerliği İSRAİL HAMAS SAVAŞI 2023 Çipras Kaybedince İstifa Etti, Peki Ya Bizdekiler? Türkiye NATO ve Batı dışında kalmaya hazır mı? Osmanlı’da Gerileme Nasıl Başladı? RUSYA’DA NELER OLUYOR - II Kendi ellerimizle yaktık dünyayı! YENI BALKANLAR VE ESKI SORUNLAR... Yabancı gözü ile Türkiye Ekonomisi Ulaşım Zamları Ve "Rasyonel" Düşünmek Osmanlı İmparatorluğu Neden Sanayileşemedi? Ortaçağ Avrupa’sında din anlayışı, kilise-yönetim ilişkisi ve günümüz Türkiyesindeki durum SURİYE İLE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ RUSYA’DA TERÖR SALDIRISI İsrail Hamas Çatışması Amerika'da Nasıl Algılanıyor?