İSKOÇYA’YA MÜSLÜMAN BAŞBAKAN: KÜRESELLEŞME BUNUN NERESİNDE?
Brave heard filmini hatırlarsınız... Mel Gibson’un yönettiği ve başrolünü oynadığı 1995 yapımı filmde İskoç milli kahramanı William Wallace ‘ın hayat öyküsü anlatılıyordu.

1280’li yıllarda İngiltere’yi yöneten kral Uzun Bacaklı Edward’ın İskoç halkına yaptığı zulüme isyan eden Wallace’ın intikam öyküsü, aynı zamanda İskoç halkının milliyetçi damarına da atıfta bulunuyordu.

Oscar rekortmeni bu filmin bütün dünyada gişe rekorları kırmasının üzerinden henüz 30 yıl bile geçmedi...

Bize milliyetçi kimlikleri anlatılan İskoçlar, başbakanlık makamına Pakistan kökenli 37 yaşında bir Müslüman olan Hamza Yusuf’u getirdiler.

Üstelik bu genç siyasetçi, kendi kimliğini hiç sakınmıyor.

Başbakanlık makamında ailesiyle kıldığı teravih namazını sosyal medya hesaplarından paylaşacak kadar kimliğini tüm dünyanın gözleri önüne seriyor.

Bir iki cılız ses hariç bu konuda İskoç halkından herhangi bir tepki de işitmedik.

Peki ne oldu bu İskoç halkının milliyetçiliğine?

Hepsini geçtim, neden bir tek dünya vatandaşı laiklik filan demiyor?

Brave Heard efsanesini yaratan İskoçların torunları nasıl oldu da böyle bir tercih yapacak noktaya geldiler?

Aslında bu İskoçya’da başlamış bir durum değil.

İngiltere’de de başbakanlık koltuğuna kısa bir süre önce Hint asıllı Rishi Sunak getirilmişti.

Dahaönceki başbakan da biliyorsunuz Boris Johnson’dı ve o da 2 göbek öteye inince Osmanlı kökenli bir İngilizdi.

Amerika’da Başkan yardımcısı Harris Hint asıllı, daha önce de siyahi bir Amerikalı olan Barrack Obama’yı başkanlık görevine seçmişlerdi.

Bir anlamda eski sömürülen ülkelerinin evlatları, sömürgeci ülkelerin yönetimine gelmiş oluyor.

Özgürlük, demokrasi, adalet gibi değerlerin yükselişiyle mi açıklayacağız bu durumu?

Yoksa yükselen şey, bu değerler değil de başka bir tehlike mi?

Şüphelenmemiz gereken, yükselen değerin küreselleşme denen hayaletin ta kendisi!

Büyük sermaye sahiplerinin yönettiği bir dünya düzeni oluşturulmaya çalışılıyor.

Bu düzende güçlü devlet otoriteleri istenmiyor.

Sermayenin tüm dünyaya hakim olduğu, birkaç dolar multimilyarderi ailenin dünyayı yönettikleri sanal bir küresel dünya imparatorluğu hayal ediliyor.

Başkanlar, başbakanlar ve parlementolar ise onların kurduğu küresel sistemin CEO’ları olarak görev yapan atanmış kişiler olacak.

Kurulmak istenen bu yeni dünya düzeninin önündeki iki engel, ulus devletler ve milliyetçilikten başkası değil.

Bu nedenle Rusya, Çin, İran ve Türkiye gibi geleneksel ulus devletler hedef tahtasına konuyor.

Ukrayna’daki savaş, Suriye’de ve İran’da tetiklenen göçmen akını, Çin’i kuşatma girişimleri hep bu plann bir parçası...

Milliyetçi anlayışın tüm dünyada gömülmesi için seçilen laboratuvarlar da küreselcilerin hakim olduğu iki ülke İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri...

Bu iki büyük gücün kendi üst düzey yöneticilerini Pakistanlı, Hintli ve Afrikalılardan seçmesi bu trendi tüm dünyaya örnek göstermek için kullanılan bir yöntem.

İskoçya’ya müslüman başbakan, İsrail’deki iç kargaşa, Amerika’da ulusalcı Trump’a karşı girişilen linç de bu süreci bize işaret ediyor.

Bu trendin dünyanın başka ülkelerine sıçratılması için çaba göstereceklerine de şüphe yok.

Yarın belki Almanya’da bir Türk, Hollanda’da bir Faslı, Fransa’da bir Cezayirli başbakan görebiliriz.

Tabii asıl hedef, küreselleşmeye direnen ulus devletler...

İskoçya başbakanlık ofisinden servis edilen yeni başbakanın ailesine kıldırdığı teravih namazı görüntüleri, Rusların, İranlıların, Çinlilerin, Arapların ve elbette Türklerin milli hafızalarına da bir işaret fişeği gönderiyor.

Rusya’nın başına bir Gürcü, Çin’in başına bir Moğol, İran’ın başına bir Azerbaycanlı ya da Türküye’nin başına bir Suriyeli de geçsin demek bu...

Masum görünüyor ama...

Yle olmadığını anlamak için Ukrayna’nın başına getirilen Yahudi kökenli devlet başkanının ülkeyi nasıl Rusya’ya karşı batının silahşörü haline getirdiğini hatırlayınca...

Bir ülkenin nasıl savaşa sürüklenip yıkıma uğratıldığını, yüzbinlerce vatandaşını ölüme sürüklediğini hiç bir zaman unutmamak lazım.

Sonuç...

Küreselleşme süreci, post modern kölelik ve sömürgecilik çağına dönüşme potansiyeli taşıyor.

Akın Üner
Asya Balsam Başkanı

Düşünenlerin Düşünceleri
Türkiye'nin Gizli Sorunu: Ekonomik İşgal RUSYA’DA NELER OLUYOR? Emin Erman: Osmanlı neden Balkanlara Anadolu’dan daha çok önem verdi? Seküler Milliyetçilik ve Türk İslam Sentezi İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ Türk Cumhuriyetleri ve Demokrasi: Kırgızistan'daki Darbe Girişimi İddiaları Türkiye’nin Mülteci Sorunu ERDOĞAN’IN YENİ DÖNEMİNDE TÜRK DIŞ POLİTİKASI Seçim Sonrası Dış Politika KÜRTÇÜLÜK DÖNÜŞÜR MÜ, DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR Mİ? Osmanlılar Balkanlar'da İslamlaşmayı Zorladı mı? İSKOÇYA’YA MÜSLÜMAN BAŞBAKAN: KÜRESELLEŞME BUNUN NERESİNDE? 21 Mayıs seçimi ve Batı Trakya Türk Azınlığı Rusya'da Kıpırdanma Henüz Birmiş Sayılmaz DNA Sonuçlarımız ve Etnik Kimliğimiz? TÜRKİYE - MISIR İLİŞKİLERİNİN NORMALLEŞMESİ VİZESİZ AVRUPA VE 300 MİLYAR DOLAR VAATLERİ ÜZERİNE NATO’NUN GENİŞLEMESİ: FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ PROF. DR. YUSUF HALACOĞLU: TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ İÇİN BU TEDBİRLERİ ALMAK GEREKİYOR BULGARİSTAN SEÇİM SONUÇLARI: Yine, yeniden! Yine, sil baştan... Amerikan Devlet Biyografisi 14 Mayıs Seçimlerinde Küçük Partilerin Rolü Bulgaristan'da Arkası Gelmeyen Seçimlere Tamam mı Devam mı? Türkiye, Biden'ın 2. demokrasi zirvesine davetli listesinden neden çıkarıldı? Balkanlarda Türk Mirası Dağlık Karabağ'ın Sonu: Batının Eylemsizliği Azerbaycan ve Rusya'yı Nasıl Etkinleştirdi? MELEZLEŞEN SİYASET ÇOK DÜŞÜNDÜRÜCÜ! Bektaş Yusuf UKRAYNA’DA MUHTEMEL BAHAR OPERASYONU- 2024 YEREL SEÇİMLER ÖNCESİNDE TÜRK MİLLETİNE UYARILAR!.. TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİR TÜRK DEVLETİDİR!.. Türk Üniversitelerinde Afrikalı Öğrenci Sorunu YEMEN, HUSİLER VE KIZILDENİZ GÜVENLİĞİ ERDOĞAN’IN YUNANİSTAN ZİYARETİ İsrail savaşı kazanacak ama Hamas'a karşı savaşı kaybedecek mi? Özgür Özel ya da İtiraz Kültürünün Geri Dönüşü Rusya'da Wagner ile Suriye'de ÖSO Benzerliği İSRAİL HAMAS SAVAŞI 2023 Çipras Kaybedince İstifa Etti, Peki Ya Bizdekiler? Türkiye NATO ve Batı dışında kalmaya hazır mı? Osmanlı’da Gerileme Nasıl Başladı? RUSYA’DA NELER OLUYOR - II Kendi ellerimizle yaktık dünyayı! YENI BALKANLAR VE ESKI SORUNLAR... Yabancı gözü ile Türkiye Ekonomisi Ulaşım Zamları Ve "Rasyonel" Düşünmek Osmanlı İmparatorluğu Neden Sanayileşemedi? Ortaçağ Avrupa’sında din anlayışı, kilise-yönetim ilişkisi ve günümüz Türkiyesindeki durum SURİYE İLE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ RUSYA’DA TERÖR SALDIRISI İsrail Hamas Çatışması Amerika'da Nasıl Algılanıyor?