RUSYA’DA NELER OLUYOR?
Dün akşamdan (23.06.2023) beri Rusya’dan garip haberler gelmeye başladı. Rostov bölgesinde askeri bir hareketlilik yaşandığı, Moskova’daki Rus İstihbarat Servisi FSB ve diğer güvenlik servislerinin alarma geçtiği yabancı TV haberlerine yansıdı. Bu arada Moskova-Rostov arasındaki yollara askeri barikatlar kurulduğu haberleri gelmeye başladı. Sabah olduğunda, Ukrayna savaşında önemli bir rol üstlenen yarı askeri güç (Paramiliter) WAGNER grubunun Moskova’ya bayrak açtığı, isyan ettiği ortaya çıktı.

Görünen o ki, Rostov bölgesinde yer alan WAGNER Grubu lideri Prigojin ile bütün gece konuşuldu, pazarlıklar yapıldı. Prigojin’in Rus Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanını cezalandırma hevesi ve ısrarı krizi derinleştirdi. Putin, bugün (24.06.2023) saat on bire kadar açıklama yapmadı, görüşmeler yoluyla bir sonuç alınmasını bekledi. Sonuç alınamayınca, televizyona çıktı, olayı “silahlı isyan” olarak niteledi. Silahlı isyanın her ülkedeki karşılığı bellidir. Bastırılır, sorumluları cezalandırılır.

Ukrayna savaşının bu kadar uzamasının silahlı kuvvetler içinde huzursuzluk yarattığı biliniyordu. Hele son günlerde Ukrayna ordusunun arka arkaya yaptığı ve kısmen de olsa başarı gösteren taarruzları, Putin ve diğer karar vericilerin sorgulanmasına neden oluyordu. Son zamanlarda verilen ağır kayıpları da göz önüne aldığımızda, ordu içinde belli bir rahatsızlık olması muhtemeldir.

WAGNER Grubu, Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yakın bağlantılara sahip iş insanı Yevgeni Prigojin tarafından kurulmuştur.  Daha çok eski mahkûmlar, eski savaşçılardan oluşan bu paralı asker grubu, savaşın ilk başladığı günlerde,  Ukrayna içindeki ayrılıkçı grupları desteklemek, Rus askeri harekâtını kolaylaştırmak maksadıyla kurulmuştu. Savaşın başlangıç döneminde hava alanlarının ve önemli kavşakların, demiryolu ağlarının ele geçirilmesi açısından Rus Ordusuna önemli katkılar sağlamıştı. Ancak, işgal edilip daha sonra kaybedilen köy ve kasabalarda bu grubun yaptığı insanlık dışı uygulamalar, toplu katliamlar, insanları canlı canlı toprağa gömmeler, bütün dünyada tepki yaratmış, paramiliter grupların sorgulanmasına neden olmuş,  Batılı kuruluşlar tarafından savaş suçu olduğu ileri sürülmüştü.

WAGNER Grubunun halen yirmi beş bin silahlı askeri gücünün olduğu bilinmektedir. Diğer destek unsurları ile birlikte bu mevcut elli bini bulmaktadır. Grubun elinde tank, top, zırhlı muharebe aracı dâhil ağır silahlar mevcuttur. Düzenli ordu gibi belli askeri kurallara uyma zorunluluğu olmadığından, oldukça etkili bir kuvvet olduğu ortadadır.

Kriz neden çıktı?

WAGNER Grubunun kurucusu Prigojin, Mayıs 2023 ayı içinde Rus kuvvetlerinin, WAGNER Kamplarını vurduğunu, pek çok elemanının öldüğünü iddia ederek, Savunma Bakanı Sergey Soygu ve Genelkurmay Başkanı Valeri Gerasimov’u suçlamıştır. Ayrıca savaş sırasında kendilerine mühimmat verilmediğini, Ukrayna kuvvetleri karşısında yalnız ve savunmasız bırakıldıklarını iddia etmiştir. O zamandan beri yatıştırılmaya, geçiştirilmeye çalışılan kriz, Putin’in Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanını desteklemesi ile daha da derinleşmiş, 23.06.2023 gecesi “silahlı isyana” dönüşmüştür.

Krizin bu hale gelmesinde Batı’nın ve özellikle ABD nin rolü var mıdır?

Bu soruya cevap vermeden,  bir sözü hatırlamakta yarar vardır; Para ile satın alınan her şey, bir başkası tarafından daha fazla para verilerek satın alınabilir. Paralı askerler belli bir ideolojiye bağlı değildir. Vatan savunması gibi kutsal sayılan duygular taşımamaktadır. Onlar için önemli olan paradır. Parayı kim öderse, kim zamanında öderse, ona hizmet eder. Dolaysıyla, Batılı gizli servislerin bu konuda parmağı var mıdır diye sorulursa, olmadığını düşünmek şaşırtıcı olur.

Bundan sonra ne olur?

İsyancı Prigojin, ciddiyetini ortaya koymuş, üst perdeden tehditler savurarak, “Moskova’ya gireceğim” diyerek blöf yapmıştır. Rostov-Moskova arası yaklaşık bin km kadardır. Bu kadar mesafeyi bir askeri gücün üç beş günde aşması fiilen mümkün değildir.  Bu nedenle Putin blöfü görmüş, konuyu “halka ihanet” olarak algılamış, gerekli tedbirleri alacağını ilan etmiştir.

Yarı askeri de olsa, bu kadar güçlü bir oluşumun imha edilmesi elbette söz konusu olamaz. Böyle bir durumun bedeli her iki taraf için de çok ağır olur. Bu nedenle taraflar sorunun silahlı bir çatışmaya dönüşmeden çözülmesi için gayret edeceklerdir. Prigojin zamanı kullanarak isyanı ordu içine yaymak isteyecektir. Putin ise elini çabuk tutmak, en kısa sürede isyanı sonlandırmak zorundadır.

İsyan zamana yayılırsa ne olur?

Prigojin, şimdilik Rostov gibi küçük bir şehirde etkilidir. Ancak beşer, onar kişilik birkaç yüz adamını büyük şehirlere sızdırır, oralarda tahrip, sabotaj, adam kaçırma, suikast gibi Gayrı Nizami Harp faaliyetlerine başlarsa, bunun halk üzerindeki etkisi büyük olur. Olay bu safhaya gelmeden Putin meseleyi kökünden çözmek zorundadır.

Sonuç olarak;

  1. İsyan, Başkantten oldukça uzak, küçük bir şehirdedir. Moskova için şimdilik tehlike söz konusu değildir. Zamana yayılırsa, Batının da desteği ile etkisi büyük olabilir.
  2. Bu sorunu çözse bile, Putin bundan sonra ordu içinde ve halk nezdinde sorgulanacaktır.
  3. Putin bu olayı asla unutmaz, sorumlularını mutlaka cezalandırır. Suçu Batı ve ABD ye atar. Batı ile olan ilişkilerinde bu hususu daima göz önünde bulundurur. Batı’ya yakın ülkelerde iç karışıklıkları desteklemek için bahane olarak kullanır.

4.    Bu olay, kontrolsüz yarı askeri grupların, zamanı geldiğinde, kendisini yaratanı         da vurabileceğini göstermiştir. Böyle bir grup yaratmak isteyen her ülke,   WAGNER olayını unutmamalıdır.

 

Nevzat KUTLU

Düşünenlerin Düşünceleri
Türkiye'nin Gizli Sorunu: Ekonomik İşgal RUSYA’DA NELER OLUYOR? Emin Erman: Osmanlı neden Balkanlara Anadolu’dan daha çok önem verdi? Seküler Milliyetçilik ve Türk İslam Sentezi İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ Türk Cumhuriyetleri ve Demokrasi: Kırgızistan'daki Darbe Girişimi İddiaları Türkiye’nin Mülteci Sorunu ERDOĞAN’IN YENİ DÖNEMİNDE TÜRK DIŞ POLİTİKASI Seçim Sonrası Dış Politika KÜRTÇÜLÜK DÖNÜŞÜR MÜ, DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR Mİ? Osmanlılar Balkanlar'da İslamlaşmayı Zorladı mı? İSKOÇYA’YA MÜSLÜMAN BAŞBAKAN: KÜRESELLEŞME BUNUN NERESİNDE? 21 Mayıs seçimi ve Batı Trakya Türk Azınlığı Rusya'da Kıpırdanma Henüz Birmiş Sayılmaz DNA Sonuçlarımız ve Etnik Kimliğimiz? TÜRKİYE - MISIR İLİŞKİLERİNİN NORMALLEŞMESİ VİZESİZ AVRUPA VE 300 MİLYAR DOLAR VAATLERİ ÜZERİNE NATO’NUN GENİŞLEMESİ: FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ PROF. DR. YUSUF HALACOĞLU: TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ İÇİN BU TEDBİRLERİ ALMAK GEREKİYOR BULGARİSTAN SEÇİM SONUÇLARI: Yine, yeniden! Yine, sil baştan... Amerikan Devlet Biyografisi 14 Mayıs Seçimlerinde Küçük Partilerin Rolü Bulgaristan'da Arkası Gelmeyen Seçimlere Tamam mı Devam mı? Türkiye, Biden'ın 2. demokrasi zirvesine davetli listesinden neden çıkarıldı? Balkanlarda Türk Mirası Dağlık Karabağ'ın Sonu: Batının Eylemsizliği Azerbaycan ve Rusya'yı Nasıl Etkinleştirdi? MELEZLEŞEN SİYASET ÇOK DÜŞÜNDÜRÜCÜ! Bektaş Yusuf UKRAYNA’DA MUHTEMEL BAHAR OPERASYONU- 2024 YEREL SEÇİMLER ÖNCESİNDE TÜRK MİLLETİNE UYARILAR!.. TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİR TÜRK DEVLETİDİR!.. Türk Üniversitelerinde Afrikalı Öğrenci Sorunu YEMEN, HUSİLER VE KIZILDENİZ GÜVENLİĞİ ERDOĞAN’IN YUNANİSTAN ZİYARETİ İsrail savaşı kazanacak ama Hamas'a karşı savaşı kaybedecek mi? Özgür Özel ya da İtiraz Kültürünün Geri Dönüşü Rusya'da Wagner ile Suriye'de ÖSO Benzerliği İSRAİL HAMAS SAVAŞI 2023 Çipras Kaybedince İstifa Etti, Peki Ya Bizdekiler? Türkiye NATO ve Batı dışında kalmaya hazır mı? Osmanlı’da Gerileme Nasıl Başladı? RUSYA’DA NELER OLUYOR - II Kendi ellerimizle yaktık dünyayı! YENI BALKANLAR VE ESKI SORUNLAR... Yabancı gözü ile Türkiye Ekonomisi Ulaşım Zamları Ve "Rasyonel" Düşünmek Osmanlı İmparatorluğu Neden Sanayileşemedi? Ortaçağ Avrupa’sında din anlayışı, kilise-yönetim ilişkisi ve günümüz Türkiyesindeki durum SURİYE İLE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ RUSYA’DA TERÖR SALDIRISI İsrail Hamas Çatışması Amerika'da Nasıl Algılanıyor?