Kendi ellerimizle yaktık dünyayı!
İbrahim Baltalı yazdı. Gümülcine, 23.08.2023

Son günlerde tüm Akdeniz havzası yangınlarla mücadele ediyor. Ülkemiz Yunanistan ise bugüne kadar hiç görmediği  felaketlerle karşı karşıya; insanlar, evler, arabalar, ağaçlar, ormanlar yanıyor ve gözümüzden kaçıp artık hayallerimizde yaşamaya başlıyorlar. Türkiye’de de durum bundan farksız. Her tarafı kara dumanlar ve is kokusu sarmış; adeta güneş gökyüzüne saklanmış, parlak yüzünü göstermeye fırsat bekliyor, ancak bir türlü dumanlar müsaade etmiyor.

 

Peki dünya neden bu hale geldi? Kim suçlu?

Suçlu, yol kenarlarındaki kuru otları temizlemeyen ve olduğu gibi bırakan belediyelerdir!

Suçlu, köylerin etrafında  en azından 150-200 metre tampon bölge oluşturmayan Eyalet’tir!

Suçlu, silahlanmaya harcağı maddi imkanları insan hayatını korumak için harcamayan ve gerekli ekipmanları temin etmeyen devlettir!

Suçlu, insanın ta kendisidir. Evlerinin etrafını temizlemeyen ve “bana bir şey olmaz” mantığı ile hareket eden insanoğlunun ta kendisidir.

Bütün bunların yapılabilmesi için insan mantığının değişmesi gerekmektedir. Bu da ancak eğitimle olabilecek bir durumdur. Almanya’da çalışan bir işçinin ülkesine döndüğünde plastik pet bardakları, çekirdek artıklarınıve sigara izmaritlerini yerlere atması, olayın kanunlarla değil de eğitimle olabileceğinin kanıtıdır. Bu çeşit insanların eğitimlerinin tamamlanması ise ne yazık ki çok uzun zaman almakta ve kısacası bir neslin geçmesi gerekmektedir.

Bu arada eskiden Osmanlı Meclis-i Mebusanında yaşayan bir olayı da burada yazmadan geçemeyeceğim. Osmanlı meclisinde bir kanun teklifi sunulur. Teklifte, “yerlere tükürenlerden 1 kuruş para cezası alınmalıdır” denir. Mebusun biri kalkıp şu ders niteliğindeki cümleleri söyler: “Bu pis yerlere tükürmeyenlerden 2 kuruş ceza alınmalıdır.”

Yangınlar sonrasında belediyeler barınma yerlerini hizmete açtı.  Gümülcine Türk Gençler Birliği ve Batı Trakya Azınlığı Yüksek Tahsilliler Derneğinin lokallerinin ve camilerin yangınzedelere açılması ilk defa oluyordu. Bütün bunlar takdire şayan hareketlerdir. Bu da bizlere felaketin büyüklüğünü gösteriyordu.

Yine YTB Başkanı hemşehrimiz Sn. Abdullah Eren’in  sosyal medyadan soydaşlarımıza ve Yunanistan’a geçmiş olsun dileklerini iletmesi insanlarımıza moral vermiştir. Bu arada Türkiye de devlet olarak Yunanistan’a yangın söndürme uçağı gönderme talebinde bulunmuş, ne yazık bu talebe şu ana kadar cevap verilmemiştir. Bunun yanında Edirne Valiliği de her tür yardıma hazır olduklarını Yunanistan makalmlarına iletmiş, ancak buna da olumlu cevap alamamıştır.

Şimdi bunlar artık geride kaldı. Önemli olan  yaraların elbirliği ile sarılması ve kayıpların dayanışma içerisinde giderilmesidir. Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu da yangınzedelerin yanlarında olduğunu belirtmiştir.Danışma Kurulu bir an önce  yardım kampanyası başlatmalıdır! Devlet bir an önce zararları tespit etmeli ve yangınzedelere maddi destek sağlamalıdır.

Türk şair Nazım Hikmet ne güzel yazmış:

 

 

“En güzel dünyaları
yaktık ellerimizle
ve gözümüzde kaybettik ağlamayı.”

 

Ne yazık ki, insanoğlu bu güzel dünyayı kendi elleriyle yakmaya devam ediyor ve yaşanan felaketlerden de bir türlü ders almıyor! Ancak bu direnme nereye kadar? Uzmanlara göre, iklim değişkliğinin sonuçlarını ilerleyen zamanlarda hep görmeye devam edeceğiz. Şimdi insanlar önümüzdeki kış aylarında meydana gelecek sellerle nasıl mücadele edecekler ve hangi önlemleri alacaklar, onları düşünmelidirler. Olmaz demeyin, bunlar bilim insanlarının öngörüleri ki bir bir gerçekleşmektedir. Gerekli tedbirler şimdiden alınmalıdır.

Düşünenlerin Düşünceleri
Türkiye'nin Gizli Sorunu: Ekonomik İşgal RUSYA’DA NELER OLUYOR? Emin Erman: Osmanlı neden Balkanlara Anadolu’dan daha çok önem verdi? Seküler Milliyetçilik ve Türk İslam Sentezi İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ Türk Cumhuriyetleri ve Demokrasi: Kırgızistan'daki Darbe Girişimi İddiaları Türkiye’nin Mülteci Sorunu ERDOĞAN’IN YENİ DÖNEMİNDE TÜRK DIŞ POLİTİKASI Seçim Sonrası Dış Politika KÜRTÇÜLÜK DÖNÜŞÜR MÜ, DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR Mİ? Osmanlılar Balkanlar'da İslamlaşmayı Zorladı mı? İSKOÇYA’YA MÜSLÜMAN BAŞBAKAN: KÜRESELLEŞME BUNUN NERESİNDE? 21 Mayıs seçimi ve Batı Trakya Türk Azınlığı Rusya'da Kıpırdanma Henüz Birmiş Sayılmaz DNA Sonuçlarımız ve Etnik Kimliğimiz? TÜRKİYE - MISIR İLİŞKİLERİNİN NORMALLEŞMESİ VİZESİZ AVRUPA VE 300 MİLYAR DOLAR VAATLERİ ÜZERİNE NATO’NUN GENİŞLEMESİ: FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ PROF. DR. YUSUF HALACOĞLU: TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ İÇİN BU TEDBİRLERİ ALMAK GEREKİYOR BULGARİSTAN SEÇİM SONUÇLARI: Yine, yeniden! Yine, sil baştan... Amerikan Devlet Biyografisi 14 Mayıs Seçimlerinde Küçük Partilerin Rolü Bulgaristan'da Arkası Gelmeyen Seçimlere Tamam mı Devam mı? Türkiye, Biden'ın 2. demokrasi zirvesine davetli listesinden neden çıkarıldı? Balkanlarda Türk Mirası Dağlık Karabağ'ın Sonu: Batının Eylemsizliği Azerbaycan ve Rusya'yı Nasıl Etkinleştirdi? MELEZLEŞEN SİYASET ÇOK DÜŞÜNDÜRÜCÜ! Bektaş Yusuf UKRAYNA’DA MUHTEMEL BAHAR OPERASYONU- 2024 YEREL SEÇİMLER ÖNCESİNDE TÜRK MİLLETİNE UYARILAR!.. TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİR TÜRK DEVLETİDİR!.. Türk Üniversitelerinde Afrikalı Öğrenci Sorunu YEMEN, HUSİLER VE KIZILDENİZ GÜVENLİĞİ ERDOĞAN’IN YUNANİSTAN ZİYARETİ İsrail savaşı kazanacak ama Hamas'a karşı savaşı kaybedecek mi? Özgür Özel ya da İtiraz Kültürünün Geri Dönüşü Rusya'da Wagner ile Suriye'de ÖSO Benzerliği İSRAİL HAMAS SAVAŞI 2023 Çipras Kaybedince İstifa Etti, Peki Ya Bizdekiler? Türkiye NATO ve Batı dışında kalmaya hazır mı? Osmanlı’da Gerileme Nasıl Başladı? RUSYA’DA NELER OLUYOR - II Kendi ellerimizle yaktık dünyayı! YENI BALKANLAR VE ESKI SORUNLAR... Yabancı gözü ile Türkiye Ekonomisi Ulaşım Zamları Ve "Rasyonel" Düşünmek Osmanlı İmparatorluğu Neden Sanayileşemedi? Ortaçağ Avrupa’sında din anlayışı, kilise-yönetim ilişkisi ve günümüz Türkiyesindeki durum SURİYE İLE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ RUSYA’DA TERÖR SALDIRISI İsrail Hamas Çatışması Amerika'da Nasıl Algılanıyor?