AVRUPA’DA MİLLİYETÇİLİK HORTLUYOR MU?
06-09 Haziran 2024 tarihlerinde yapılan Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri, hem Avrupa’da, hem de dünyada şaşkınlık yarattı. 1979 yılından beri yapılan seçimlerde ilk kez aşırı sağ yükselişe geçti. Bu durum, Avrupa için önemli bir kırılma noktası olarak algılandı. Seçimler, Avrupa’nın geleceği ve bundan sonra hangi yönde ilerleyeceği konusunda da endişe yarattı. Seçim sonucunda Belçika Başbakanı istifa ederken, Fransa Cumhurbaşkanı Macron genel seçimlerin yenilenmesine karar verdi.

Şimdi AP ve seçim sonuçlarına kısaca göz atalım.

720 sandalyeli AP, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu ve AB Konseyi ile birlikte AB nin temel kurumlarından biridir. Yasama yetkisi son derece sınırlıdır. Kararları, bütçenin onaylanması hariç bağlayıcı değildir ve daha çok sivil toplum kuruluşlarını ilgilendirir. AB vatandaşları bu seçimi kendi ulusal parlamento seçimleri ile aynı değerde görmezler ve seçime katılım genellikle düşük olur. Bu yıl da katılım %51 olmuştur. Bu oran, 2019 yılı seçimlerinden yarım puan daha yüksektir.

Seçim sonuçlarına göre, merkez-sağdaki Avrupa Halk Partisi (EPP) en büyük grup olarak kalırken, Merkez-soldaki Sosyalistler ve Demokratların “İlerici İttifakı” (S&D) ikinciliği muhafaza etmiştir. Ancak aşırı sağdaki Avrupalı Muhafazakârlar ve Reformistler (ECR) ile Kimlik ve Demokrasi (ID) grubu güç kazanmış, ayrıca Almanya, Fransa ve İtalya gibi birliğin en büyük ülkelerinde aşırı sağın gücünü artırdığı görülmüştür.

Bu sonuçlara göre, AP da merkez sağ partilerin toplandığı “Avrupa Halk Partisi” grubu sayısal gücünü bir miktar artırmıştır. Yeşiller, Sosyalistler ve Demokratlardan oluşan liberal “Yenilenme” grubu ise güç kaybetmiştir.  Buna karşılık, popülist sağ çizgideki İtalya Başbakanı Giorgia Meloni’nin “Kardeşler Partisinin” üye olduğu “Muhafazakârlar /Reformistler” grubu ile Fransa’da aşırı sağın temsilcisi Marine Le Pen’in “Ulusal Birlik Partisi”nin yer aldığı “Kimlik ve Demokrasi” grupları sandalye sayılarını artırmıştır.

AP seçimlerinde aşırı sağ partilerin oylarını artırmasının ana nedeni, yükselen milliyetçilik ve yabancı düşmanlığıdır. Son yıllarda yaşanan yoğun göç nedeniyle yabancılar, her ülke için sorun olmaya devam etmektedir.   Ancak Milliyetçiliğin yükselmesinin Avrupa’da nelere sebep olduğu Hitler ve Mussolini örneklerinden hatırlanmaktadır.

Bu durumun, AP nun seçeceği ve AB aday ülkelerin geleceğini yakından ilgilendiren Avrupa Komisyonu (AK), bu Komisyonun Genişlemeden sorumlu Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi, Genişlemeden sorumlu AK Komiseri ve diğer üyelerinin seçimine nasıl yansıyacağı, önümüzdeki günlerde belli olacaktır.

AP seçimleri AB ülkelerindeki hükümetler açısından bir referandum gibi algılanmıştır. Bu yönüyle özellikle Almanya, Fransa ve Belçika hükümetleri sarsıntı geçirmişlerdir. Genel seçimlerin yenilenmesine karar veren Fransa’da aşırı sağ yükselişini sürdürürse ve benzer durum 2025 yılı Ekim ayında genel seçimlerin yapılacağı Almanya’da da görülürse, Rusya-Ukrayna savaşının devam etmesi halinde Avrupa’nın tamamı için (Siyasi, askeri, toplumsal ve finansal açıdan) sıkıntılı bir dönem yaşanacak demektir.

Böyle bir gelişme, AB’nin büyük mali kaynak ayırdığı çevre konularını gözden geçirmesine ve göçmenlere karşı daha sert önlemler almasına neden olabilecektir. Zaten mevcut olan yabancı düşmanlığının daha da yükselmesi, bir dizi istenmeyen olayların yaşanmasına ve birçok AB ülkesinin karışmasına, dahası AB çapında toplumsal barışın zedelenmesine neden olabilecektir.

Demokrasi, insan hakları, Kıbrıs ve daha pek çok konuyu bahane ederek Türkiye ile tam üyelik müzakerelerini fiilen dondurmuş olan AB’nin, AP nun yeni yapısı dikkate alındığında, Balkanlar’da genişleme faaliyetlerini yavaşlatabileceği ve hatta durdurabileceği değerlendirilmektedir. Benzer şekilde halen Rusya ile savaşan Ukrayna’yı aday ülke ilan etmiş olan AB nin, bu ülke ile müzakereleri başlatması da ileri bir tarihe ertelenebilecektir.

1999 yılında Türkiye’yi aday ülke olarak kabul eden AB nin ve dolaysıyla Avrupa’nın geleceği, Türkiye’yi de yakından ilgilendirmektedir. Türkiye, AP raporlarında da yer alan,  üst düzey siyasi diyaloğun yeniden başlatılması, gümrük birliğinin güncellenmesi, vize kolaylığının sağlanması ve Avrupa Yatırım Bankası’nın (AYB) Türkiye’de faaliyetlerine yeniden başlaması gibi hususlara büyük önem vermektedir. Türkiye AB ve Avrupa Komisyonu’ndan bu hususları bir an önce yaşama geçirilmesini talep etmektedir.

AP, yeni yapısı ile Türkiye konusunda ne kadar esnek ve olumlu davranabilecektir? Türkiye’nin tam üyeliği konusunda destek veren bazı grupların 09 Haziran 2024 seçimleri sonrası aynı pozisyonlarını muhafaza edip etmeyecekleri de şimdilik bir soru işaretidir.

AP nun yeni yapısı, gelecek beş yıl süresince Türkiye hakkındaki raporların daha sert ve taraflı yazılmasına, Türkiye-AB ilişkilerinde daha gergin bir dönemin yaşanmasına bir anlamda Türkiye’nin AB den kopmasına neden olabilecektir.

 

Nevzat Kutlu

Düşünenlerin Düşünceleri
Osmanlılar Balkanlar'da İslamlaşmayı Zorladı mı? İSKOÇYA’YA MÜSLÜMAN BAŞBAKAN: KÜRESELLEŞME BUNUN NERESİNDE? SURİYE İLE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ Rusya'da Kıpırdanma Henüz Birmiş Sayılmaz Çipras Kaybedince İstifa Etti, Peki Ya Bizdekiler? Rusya'da Wagner ile Suriye'de ÖSO Benzerliği RUSYA’DA NELER OLUYOR? Emin Erman: Osmanlı neden Balkanlara Anadolu’dan daha çok önem verdi? Seküler Milliyetçilik ve Türk İslam Sentezi İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ Türk Cumhuriyetleri ve Demokrasi: Kırgızistan'daki Darbe Girişimi İddiaları Türkiye’nin Mülteci Sorunu ERDOĞAN’IN YENİ DÖNEMİNDE TÜRK DIŞ POLİTİKASI Osmanlı İmparatorluğu Neden Sanayileşemedi? KÜRTÇÜLÜK DÖNÜŞÜR MÜ, DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR Mİ? Ulaşım Zamları Ve "Rasyonel" Düşünmek Balkanlarda Türk Mirası 21 Mayıs seçimi ve Batı Trakya Türk Azınlığı Türkiye'nin Gizli Sorunu: Ekonomik İşgal DNA Sonuçlarımız ve Etnik Kimliğimiz? TÜRKİYE - MISIR İLİŞKİLERİNİN NORMALLEŞMESİ VİZESİZ AVRUPA VE 300 MİLYAR DOLAR VAATLERİ ÜZERİNE NATO’NUN GENİŞLEMESİ: FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ PROF. DR. YUSUF HALACOĞLU: TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ İÇİN BU TEDBİRLERİ ALMAK GEREKİYOR BULGARİSTAN SEÇİM SONUÇLARI: Yine, yeniden! Yine, sil baştan... Amerikan Devlet Biyografisi 14 Mayıs Seçimlerinde Küçük Partilerin Rolü Bulgaristan'da Arkası Gelmeyen Seçimlere Tamam mı Devam mı? Türkiye, Biden'ın 2. demokrasi zirvesine davetli listesinden neden çıkarıldı? Seçim Sonrası Dış Politika Türk Üniversitelerinde Afrikalı Öğrenci Sorunu AVRUPA’DA MİLLİYETÇİLİK HORTLUYOR MU? MİLLİYETÇİLER İKTİDAR OLAMAZ! AMEDSPOR ÇITAYI YÜKSELTTİ: ERSUN YANAL BAŞARILI OLABİLECEK Mİ? İLLÜZYON! Konu şiddet ama... Balkanlarda Osmanlı Mirası (2)- Geçici Evlilik İktidarın hataları Türkiye muhalefetine gelecek için umut veriyor WHATSAPP ÜZERİNDEN VATAN SAVUNMASI! RUSYA’DA TERÖR SALDIRISI MELEZLEŞEN SİYASET ÇOK DÜŞÜNDÜRÜCÜ! Bektaş Yusuf UKRAYNA’DA MUHTEMEL BAHAR OPERASYONU- 2024 Ortaçağ Avrupa’sında din anlayışı, kilise-yönetim ilişkisi ve günümüz Türkiyesindeki durum TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİR TÜRK DEVLETİDİR!.. YENİ BELEDİYE BAŞKANLARININ STOPER SORUNU YEMEN, HUSİLER VE KIZILDENİZ GÜVENLİĞİ ERDOĞAN’IN YUNANİSTAN ZİYARETİ İsrail savaşı kazanacak ama Hamas'a karşı savaşı kaybedecek mi? Özgür Özel ya da İtiraz Kültürünün Geri Dönüşü İsrail Hamas Çatışması Amerika'da Nasıl Algılanıyor? İSRAİL HAMAS SAVAŞI 2023 Dağlık Karabağ'ın Sonu: Batının Eylemsizliği Azerbaycan ve Rusya'yı Nasıl Etkinleştirdi? Türkiye NATO ve Batı dışında kalmaya hazır mı? Osmanlı’da Gerileme Nasıl Başladı? RUSYA’DA NELER OLUYOR - II Kendi ellerimizle yaktık dünyayı! YENI BALKANLAR VE ESKI SORUNLAR... Yabancı gözü ile Türkiye Ekonomisi YEREL SEÇİMLER ÖNCESİNDE TÜRK MİLLETİNE UYARILAR!..