14 Mayıs Seçimlerinde Küçük Partilerin Rolü
2018 Milletvekili Seçimi Kanunu'nda yapılan değişiklikle getirilen ittifak sistemiyle yüzde 10 baraj engelinden kurtulan küçük partilerin 14 Mayıs seçimlerine yapacağı etki belirleyici olabilir.

İttifak oyları sayesinde küçük partiler de önceden milletvekili çıkartamayacağı bir seçim bölgesinde sandalye elde etme imkanı elde etti.

Ayrıca, büyük partilerin artık oylarını tamamlayarak daha fazla milletvekili çıkarabilmeleri için küçük partilerin oylarına ihtiyaç duymaları ve iktidara gelmek için gereken % 50+1 engeli, büyük partiler için de küçük partilerin kıymetini arttırdı.
Aslında seçim kanununda yapılan değişiklik "ittifak oyu" kavramını ortadan kaldırdığı için küçük partilerin bazı avantajları ortadan kalktı.
Daha önce ittifakın toplam oyları %10'u geçtikten sonra bir seçim bölgesinde ittifakın aldığı tüm oylar tek bir havuzda toplanarak millet vekili dağılımında dikkate alınıyor; daha sonra ikinci aşamada ittifakın aldığı toplam vekil sayısı dahil olan partiler arasında oy oranları nispetinde dağıtılıyordu.
Bu sistemin bir sonucu olarak örneğin Adıyaman'da şöyle bir tablo oluşmuştu:

191 bin oy alan AKP 4 milletvekili, 41 bin oy alan CHP ise 1 milletvekili çıkarırken, 53 bin oy aldığı halde HDP milletvekili çıkaramamıştı. Çünkü CHP ile ittifak halinde olan İYİ Parti'nin aldığı oylarla birlikte toplamda 60 bin oya ulaşmış ve HDP'nin üstüne çıkmıştı. Millet İttifakı'nın oyu tek havuzda değerlendirildiğinden Millet İttifakının kazandığı 1 milletvekili, ittifak içerisindeki oy dağılımı kriteriyle CHP'ye milletvekili kazandırmıştı.

Aynı tablo 14 Mayısta tekrarlanırsa CHP yerine bu defa HDP milletvekili çıkartabilecek.

Bu değişiklik, milletvekili seçimlerinde milletvekili çıkartması mümkün olmayan küçük partilerin kendi logolarıyla seçime katılmalarını matematik olarak dezavantajlı hale getiriyor. Zira bu oylar, ittifakın bütünü açısından bakıldığında potansiyel olarak kazanılabilecek milletvekilinin kaybedilmesine ve karşı ittifaka mensup bir partiye geçmesine sebep olabiliyor.


Bir başka deyişle mümkün olduğu kadar ortak listelerle seçime giren ittifaklar avantajlı oluyor.

Tabii bunun için küçük partilerin seçmenlerinin kendi partilerinin logolarını görmediği zaman tercihlerini ittifak disiplini içinde kalacaklarını varsaymamız gerekiyor ki bu her zaman doğru olmayabilir.

Sözün gelişi muhafazakar bir küçük partinin seçmeni, sol partinin listesinden seçime girerse oyunu ittifak disiplini dışına çıkarak da verebilir.

Küçük partilerin kendi logolarıyla girmek istemeleri halinde en az 41 ilde liste çıkartmaları gerekiyor. Küçük partiler, yüzde 3'ün üzerinde oy almaları durumunda devlet yardımından da yararlanabiliyor.

Bütün bu değişkenler içinde seçim sonuçlarını herbir bölgede en doğruya yakın tahmin eden ve matematiğini buna göre oluşturan ittifak, küçük partilerden gelecek katkıyı kullanarak daha fazla milletvekili çıkartabilecek. Bu matematiği yanlış kurgulayan ittifaklar ise çok küçük oy farkları nedeniyle önemli sayıda sandalyeyi kaptırabilecek.

Akın Üner
Düşünenlerin Düşünceleri
21 Mayıs seçimi ve Batı Trakya Türk Azınlığı Rusya'da Wagner ile Suriye'de ÖSO Benzerliği RUSYA’DA NELER OLUYOR? Emin Erman: Osmanlı neden Balkanlara Anadolu’dan daha çok önem verdi? Seküler Milliyetçilik ve Türk İslam Sentezi İSVEÇ VE FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ Türk Cumhuriyetleri ve Demokrasi: Kırgızistan'daki Darbe Girişimi İddiaları Türkiye’nin Mülteci Sorunu ERDOĞAN’IN YENİ DÖNEMİNDE TÜRK DIŞ POLİTİKASI Seçim Sonrası Dış Politika KÜRTÇÜLÜK DÖNÜŞÜR MÜ, DÖNÜŞTÜRÜLEBİLİR Mİ? İSKOÇYA’YA MÜSLÜMAN BAŞBAKAN: KÜRESELLEŞME BUNUN NERESİNDE? Balkanlarda Türk Mirası SURİYE İLE İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ Türkiye'nin Gizli Sorunu: Ekonomik İşgal DNA Sonuçlarımız ve Etnik Kimliğimiz? TÜRKİYE - MISIR İLİŞKİLERİNİN NORMALLEŞMESİ VİZESİZ AVRUPA VE 300 MİLYAR DOLAR VAATLERİ ÜZERİNE NATO’NUN GENİŞLEMESİ: FİNLANDİYA’NIN NATO ÜYELİĞİ PROF. DR. YUSUF HALACOĞLU: TÜRKİYE'NİN GELECEĞİ İÇİN BU TEDBİRLERİ ALMAK GEREKİYOR BULGARİSTAN SEÇİM SONUÇLARI: Yine, yeniden! Yine, sil baştan... Amerikan Devlet Biyografisi 14 Mayıs Seçimlerinde Küçük Partilerin Rolü Bulgaristan'da Arkası Gelmeyen Seçimlere Tamam mı Devam mı? Türkiye, Biden'ın 2. demokrasi zirvesine davetli listesinden neden çıkarıldı? Osmanlılar Balkanlar'da İslamlaşmayı Zorladı mı? İSRAİL HAMAS SAVAŞI 2023 WHATSAPP ÜZERİNDEN VATAN SAVUNMASI! RUSYA’DA TERÖR SALDIRISI MELEZLEŞEN SİYASET ÇOK DÜŞÜNDÜRÜCÜ! Bektaş Yusuf UKRAYNA’DA MUHTEMEL BAHAR OPERASYONU- 2024 YEREL SEÇİMLER ÖNCESİNDE TÜRK MİLLETİNE UYARILAR!.. TÜRKİYE CUMHURİYETİ BİR TÜRK DEVLETİDİR!.. Türk Üniversitelerinde Afrikalı Öğrenci Sorunu YEMEN, HUSİLER VE KIZILDENİZ GÜVENLİĞİ ERDOĞAN’IN YUNANİSTAN ZİYARETİ İsrail savaşı kazanacak ama Hamas'a karşı savaşı kaybedecek mi? Çipras Kaybedince İstifa Etti, Peki Ya Bizdekiler? İsrail Hamas Çatışması Amerika'da Nasıl Algılanıyor? Rusya'da Kıpırdanma Henüz Birmiş Sayılmaz Dağlık Karabağ'ın Sonu: Batının Eylemsizliği Azerbaycan ve Rusya'yı Nasıl Etkinleştirdi? Türkiye NATO ve Batı dışında kalmaya hazır mı? Osmanlı’da Gerileme Nasıl Başladı? RUSYA’DA NELER OLUYOR - II Kendi ellerimizle yaktık dünyayı! YENI BALKANLAR VE ESKI SORUNLAR... Yabancı gözü ile Türkiye Ekonomisi Ulaşım Zamları Ve "Rasyonel" Düşünmek Osmanlı İmparatorluğu Neden Sanayileşemedi? Ortaçağ Avrupa’sında din anlayışı, kilise-yönetim ilişkisi ve günümüz Türkiyesindeki durum İktidarın hataları Türkiye muhalefetine gelecek için umut veriyor Özgür Özel ya da İtiraz Kültürünün Geri Dönüşü