Sürmeli Kadın'dan Zeus Baharı Uyarısı
Mitoloji ve felsefeyle ile karışık ön görüleri büyük yankı uyandıran Musevi asıllı Amerikalı filozof kahin Sürmeli Kadın, 2024 yılı bahar aylarına ilişkin ön görülerini sıraladı.

BAHAR VE MİTOLOJİ

Her mevsim başı, kapımı çalanlar eksik olmuyor.

Hele bahar yok mu!

İnsanlar da doğayla birlikte uyanıyorlar, herkes neler olacağını soruyor.

Sevmeye niyeti olanlar aşık olacaklar, sevilmeye ihtiyacı olanlar da bunu belli edecek.

Bu yeni bir şey değil, binlerce senedir her bahar aynı döngü tekrar eder.

Benim şahidim mitoloji!

Doğu mitolojisinde Nevruz ve Hıdrellez gibi öyküler anlatılır.

Yunan mitolojisinde ise baharın gelmesi, iki büyük tanrı Zeus ve Hades’in dünür olmasıyla ilişkilendirilir.

Tanrıların en yücesi Zeus’un dünyalar güzeli kızı Persofone, kendisiyle evlenmek isteyen çirkin tanrı Hades’in izdivaç teklifini kabul etmez.

Genç kız haksız sayılmaz, yeraltında yaşayan ve ölülerle diyarını yönetmekten başka bir işi olmayan çirkin bir adamla kim evlenmek ister ki?

Ancak Hades inatçı birisidir. Olimpos dağına çıkar ve baş tanrı Zeus’u ikna etmeyi başarır.

Korkunç tanrı Hades, güzel karısını yanına alarak yer altına çekilir.

Üstelik bağımlılık yapan bir yer altı meyvası olan nar yedirerek onun kaçmasını da engellemeyi başarır.

Durumu öğrenen genç kızın annesi Demeter hışımla Olimpos dağının yolunu tutar.

Aynı zamanda bereket tanrısı olan Demeter, bu evliliğe göz yuman Zeus’a ateş püskürür.

Yapacak bir şey olmadığını görünce çareyi toprağı kısırlaştırmakta bulur. Yağmurlar kesilir, buğdaylar susuz kalır, büyük bir kıtlık başlar.

Zeus, eşinin bu sert tepkisi karşısında arabuluculuk yapmak zorunda kalır.

Zeus ve Hades, dengeli bir anlaşma yapar.

6 ay boyunca yer altında Hades’in yanında kalan Persofone, yılın ikinci yarısını ise annesinin yanında geçirmeye başlar.

Bu anlaşma, yeryüzündeki mevzimleri ortaya çıkartır.

Genç kız, yeraltına indiğinde havalar soğuyacak, etrafı buz kesecek, göçmen kuşlar gidecek ve tarlalar ürün vermeyecektir.

Yeryüzüne geri dönünce bahar gelecek, doğa canlanacak ve bereket gelecektir.

Her neyse!

Biliyorum, mitolojiden çok önümüzdeki bahar neler olacağını merak ediyorsunuz.

Ön görülerimizi sıralamaya başlayalım.

Açık konuşmak gerekirse 2024 yılı baharı bereketiyle gelecekmiş gibi görünmüyor.

Ekonomik sorunlar ve savaşlar önümüzdeki bahara damgasını vuracak.

Ukrayna savaşında ilk birkaç ay karşılıklı hava saldırılarıyla geçecek. Nisan ayının ikinci yarısından sonra çatışmaların şiddetleneceğini ve mayıs ayından itibaren Rus ordusunun cephede üstünlüğü ele geçireceğini söyleyebilirim.

Ukraynalılar, cephe gerisine yönelik bazı sabotajlarla cevap vermeye çalışacak.

Bu arada Ukrayna ordusunun dağılması olasılığına karşılık Polonya başta olmak üzere bazı batılı ülkelerin Ukrayna’ya asker göndermesi ve Baltık ülkelerine füze sistemleri yerleştirilmesi konuşulacak. Bu konuda Fransa ve Almanya’nın önemli rol oynayacağını düşünüyorum.

Bir yandan da Ruslarla gizli görüşmeler yapılacak ve bunların basına sızdığına tanık olacağız.

Bu arada herkesin kolayca söyleyebileceği gibi Dünyanın gözü Gazze’de olacak. İslam dünyasının Ramazan ayı boyunca biraz gerginlik düşer gibi olacak. Ardından İsrail ordusu büyük bir operasyona girişecek ve bölgede kontrolü sağlayacak.

Ardından Amerika ve Mısır devreye girecek. Sivil Filistinliler, Gazze’de deniz kıyısındaki toplama kamplarında yaşamaya mecbur edilecek. Bu çadır kentlerin masraflarını karşılamak için zengin Arap ülkeleri adeta yarışacak.

Amerika’da başkanlık seçimlerinin ısınmasıyla birlikte Trump ile Biden’ın tekrar kapışacağı bir atmosfere girilecek. Ancak ben sonraki aylarda iki başkan adayından birisinin önemli sağlık sorunları yaşaması olasılığını hissediyorum. Bu bahar aylarından sonraya kalabilir, ama böyle bir olasılık küçümsenmemeli.

Ekonomik sorunların baş göstereceği ülkeler görüyorum.

Batı ülkelerinde, İtalya, Fransa, Almanya ve çevresinde sokak eylemleri olacak.

Ancak asıl ekonomik sorunları yaşayacak olanlar bazı Afrika ve Güney Amerika ülkeleriyle Türkiye ve Pakistan gibi kalabalık Müslüman ülkeler gibi görünüyor.

Suriye başta olmak üzere İran ve Türkiye’yi içine çekecek bazı silahlı çatışmalar baharın ortasından itibaren şiddetlenebilir.

Futbol veya basketbol gibi bir spor dalında tanınan bir eski yıldızın ölüm haberi herkesi üzecek.

Bahar aylarında bilimsel gelişmelere tanık olacağımızı düşünüyorum.

Bunlardan birisi inovasyon olarak günlük hayatımızı etkileyecek. İletişim, ulaşım ya da şehirleşmeyle ilgili bir yenilik bekliyorum.

Diğeri ise sağlık, uzay bilimleri veya kimya gibi bir alandaki bir buluş gibi görünüyor.

Bahar aylarında üst düzey tanınmış bir siyaset adamının sağlık sorunları dünyanın gündemini bir süre işgal edecek.

Bahar aylarında toplu taşıma araçlarının birinde sarsıcı bir kaza haberi bekleyelim.

Deprem ve diğer doğal afetlere gelince...

Endişem şu ki bir okyanus ülkesinde çok güçlü bir doğa olayı nedeniyle korkutucu manzaralar televizyon ve sosyal medyadan gözler önüne serilecek.

Başlarken size Yunan mitolojisinden bahsetmem boşuna değil.

Söz konusu olan Olimpos dağının masalları ise kimse mutlu son beklemesin.

Bahar gelse bile Zeus’un ayağını bastığı yerde ot bitmez.

 

Popüler Tarih, Popüler Kültür
RUS İSTİHBARAT BELGELERİNE GÖRE BALKAN TÜRKLERİ'NİN KÖKENLERİ DÜNYA HALKLARI, 3. BÖLÜM: LAZLAR DÜNYA HALKLARI, 2. BÖLÜM: GÜRCÜLER DÜNYA HALKLARI, 1. BÖLÜM: TÜRKLER Kudüs: Mitolojilerin Savaştığı Şehir TÜRKLERİN KAYIP 500 YILI (MS 48, MS 552) HUN KAĞANLARININ ÇİNLİ HATUNLARI BİLİNEN İLK TÜRK MİLLİYETÇİSİ HÜKÜMDAR: HUN KAĞANI Çİ Çİ URARTULAR, HURRİLER ve METANNİLER KÜRTLERİN GENETİK ATALARI MI? AŞİNALAR'IN GERÇEK TARİHİ ŞEHİR GEÇİŞİ HİZMET SINIFINDAKİ YOLLARDA YAN YOL KATILIMLARINDAN KAYNAKLANAN SORUNLARIN ÇÖZÜMÜNE BİR ÖNERİ HIUNG-NU VEYA ASYA HUNLARI'NA DAİR TÜRKLERİN KUZENLERİ: MACARLAR, FİNLANDİYALILAR, ALMANLAR VE KELTLER SAKALARIN VE İSKİTLERİN GİZEMLİ TARİHİ Arap kökenli göçmen Akadlar, Sümer Uygarlığını nasıl ele geçirdi? LAİKLİK KAVRAMI ve DÜNYADAKİ GELİŞİMİ Proto Çerkeslerin, Proto Gürcülerin, Proto Lazların, Proto Türklerin, Proto Keltlerin ve Trakların Genetik Akrabaları olarak İSKİTLER, KİMMERLER ve SARMATLAR BELEDİYE KAVRAMI VE BELEDİYECİLİK ANLAYIŞININ GELİŞİMİ VE CUMHURİYET ÖNCESİ TÜRKİYE’SİNDE TAŞIDIĞI ANLAM Arnavut Halk Destanı ve Türkülerinde İstanbul Ortaokul Öğrencilerinde Problemli İnternet Kullanımı İle Öz-yeterlik Arasındaki İlişkide Yaşam Doyumunun Aracı Rolünün İncelenmesi Nedenleri Sonuçları ve Çözüm Önerileri Bağlamında Akran Zorbalığı: Bir Olgubilim Çalışması İlk Yunan Parlementosu: Anabolu (Nafplion) Ağa (Vouleftikon) Camii Anadolu'nun Unutulmuş En Eski Üç Uygarlığı: Hattiler, Hurriler ve Luviler 2026'DA HİDROJEN BOMBASI ATACAKLAR, AZERBAYCANLI KAHİN NADİM ALIXANOV'UN 3. DÜNYA SAVAŞI KEHANETİ FATİH SULTAN MEHMET'İN HAREMİNDEKİ PONTUS PRENSESLERİ Mevlana ve Yasak Aşk GÜZEL ASTROLOG MICHEALA ASTRO: AZRA, SERTAP ERENER VE GEZERAVCI! MÜTHİŞ MANSUR YAVAŞ VE YUSUF HALAÇOĞLU KEHANETİ EYÜPSULTAN VE SAMSUN'DAKİ ÖĞRETMEN CİNAYETLERİNİN BİLİNMEYEN YÖNLERİ KOSOVA SAVAŞI'NI BAŞLATAN AŞK Elazığ'da Cin Çarpması İddiası Yapay Zeka ile Tarkan'a Selanik Türküsü Söylettiler! Sürmeli Kadın'dan Zeus Baharı Uyarısı DÜNYA HALKLARI 4. BÖLÜM: ÇİNGENELER (ROMANLAR) GÜZEL ASTROLOG MICHAELA ASTRO'NUN YEREL SEÇİM KEHANETLERİ: İSTANBUL, ANKARA, İZMİR, BURSA VE ANTALYA TARİHİ VE KÜLTÜRÜYLE ÇERKESLER, DÜNYA HALKLARI 5. BÖLÜM Oğuzların Kökenlerine Dair 4 Farklı Tarih Tezi BURSA DEPREMİ, BİZANS DÖNEMİNDEN GÜNÜMÜZE BURSA'NIN FAY HATLARI İLE SINAVI, 1855 VE YENİ KEŞİF KIZIL DELİ KAHİN'İN ERZİNCAN ALTIN MADENİ KEHANETİ GERÇEKLEŞTİ, PEKİ KİM BU X KAHİNİ? ŞAMAN SELENGE: TÜRK MİTOLOJİSİNDE TENGRİ VE YARADILIŞ Zeki Müren Yaşasaydı ve Selanik Türküsü'nü Okusaydı Hadise, Çarşamba'yı Sel Aldı Türküsü'nü söylerse! ASTROLOJİ BİLİM DALI MI? ASTROLOG MICHAELA ASTRO İZMİR VE MALATYA DEPREMLERİNİ TARİHİYLE NASIL BİLDİ ÇERKES MİTOLOJİSİ, ESKİ ÇERKES DİNİ VE NARTLAR Şiir Gibi Şehir: Varna Şaman Selenge Ne Dediyse O! Avrupa Parlamentosu Seçimlerini Bildi Karamanoğulları Beyliği ve Hanedan Ailesinin Kökenleri