İyi bir İnsan Olmak
İyi insan olmanın önemi, hayatta karşılaşılan zorluklarla başa çıkabilmek ve mutlu bir yaşam sürebilmek için gereklidir. İyi insan olmak, diğer insanların hayatına dokunmak, onların acılarını ve sevinçlerini paylaşmak, onlara destek olmak ve insanlık adına faydalı işler yapmak anlamına gelir.

İyi bir insanı oluşturan pek çok özellik vardır, ancak en önemlilerinden bazıları nazik, şefkatli ve bağışlayıcı olmaktır. Kendi iyi niteliklerimizle kayıtsız olmak ve başkalarına nezaket göstermeyi unutmak kolay olabilir, ancak bu alışkanlıkları düzenli olarak uygulamak, kendimiz ve ilişkilerimiz hakkında vede hissetme biçimimizde büyük bir fark yaratabilir.

 

Başkalarına karşı nazik olmak, ne olursa olsun onları kollamakla başlar. Mücadele eden veya ihtiyacı olan birini gördüğümüzde, yardım etmek istememiz doğaldır. Ancak hemen devreye girip her şeyi kendi adımıza yapmaya çalışmak yerine, bir adım geri çekilip kendimize hem yardımsever hem de saygılı bir şekilde yardım edip edemeyeceğimizi sormamız önemlidir. Örneğin, yolun kenarında ayakkabısız yürüyen birini görürsek, yanına gidip ona bir çift ayakkabı hediye etmek faydalı olabilir. Ancak kontrolü ele alıp karşıdaki kişiye ayakkabı alabilmek için ne yapması gerektiğini söylersek duyarsız veya kontrolcü görünebiliriz. Bunun yerine cesaret verici bir söz veya jest sunabiliriz.

 

Nazik olmak, işler istediğimiz gibi gitmediğinde anlayışlı ve destekleyici olmayı da içerir. Hepimiz zaman zaman hayal kırıklıkları ve aksilikler yaşarız, ancak bu olayları fazla kişiselleştirmemek önemlidir. Bunun yerine, durumun neden bu şekilde geliştiğini anlamaya çalışmalı ve mümkün olan her şekilde desteğimizi sunmalıyız. Örneğin, otobüsümüzü veya trenimizi kaçırırsak veya hava alanında uzun bir kuyruğa girersek, sinirlenip sıradaki boş yere bilmeden görevlilerin vaktini çalan kişilere kızabilir ve hatta bağırıp çağrıp bazende saldırabiliriz. Ancak sakinleşmek ve durumu düşünmek için biraz zaman ayırırsak, verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileyebiliriz.

 

Başkalarınıda kendi hikayeleri ve deneyimleri olan bireyler olarak görmek gerekir. Onları bir bütünün nesneleri ya da parçaları olarak görmek yerine, tıpkı bizim gibi seçim yapabilen ve duyguları yaşayabilen bireyler olarak görmeye çalışmalıyız. Bu, yaptıkları veya söyledikleri her şeye katılmamız gerektiği anlamına gelmez, ancak onlara saygı ve empati ile davranmamız gerektiği anlamına gelir.

 

Affetmek, iyi bir insanı oluşturan diğer bir temel niteliktir. Hepimiz zaman zaman hatalar yaparız, ancak bu hatalara küskün bir şekilde imzasız olarak sarılmamak önemlidir.

 

İyi bir insan olmak her zaman kolay değildir ama buna değer. Daha iyi bir insan olmanıza yardımcı olacak birkaç ipucu:

 

1. Sabırlı ve hoşgörülü olun. Başkalarına katlanmak zor olabilir, ancak herkesin farklı olduğunu ve bazı insanların sizi tanımasının diğerlerinden daha uzun sürebileceğini unutmayın.

2. Daima elinizden gelenin en iyisini yapın. Bir şey yaptığınızda, mümkün olduğunu düşündüğünüzün en iyisini değil, elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Bu şekilde, harika şeyler başarabilecek ve çevrenizdeki dünya üzerinde olumlu bir etki yaratabileceksiniz.

3. Nazik ve şefkatli olun. Başkaları için empati sahibi olmak ve hak etmeseler bile onlara karşı nazik olmak önemlidir. Bunu yapmak, kendilerini takdir edilmiş ve sevilmiş hissetmelerini sağlayacak ve bu da onları daha iyi insanlar yapacaktır.

 

4. Her şeyi olduğu gibi kabul etmeyin. Hayat kısa ve içinde hafife aldığımız pek çok şey var- başkalarının nezaketi veya doğanın güzelliği gibi. Bu şeyleri her gün takdir etmek önemlidir, çünkü yakın zamanda bir daha ortaya çıkmayabilirler.

 

İyi bir insan olmak her zaman kolay değildir. Kendi çıkarlarımızın başkalarının çıkarlarıyla örtüşmediğini hissettiğimiz zamanlar maalesef vardır ve herkesi mutlu edecek doğru sözleri veya eylemleri bulmak için mücadele ederiz ama oda kolay değildir. Ama iyi bir insan olmak bunlara değer.

Her şeyden önce, iyi bir insan olmak, insanlara sana davranılmasını istediğin gibi davranmak, inandığın şeyi savunmak, insanları yargılamadan dinlemek, başkaları için empati kurmak, onların duygularını ve neden öyle davrandıklarını anlamak demektir. Bunları yapmayı öğrenebilirseniz, toplumun gerçekten değerli bir üyesi olma yolunda

ilerleyeceksiniz demektir.  Dahada güzeli kendinizi iyi ve huzurlu hissedeceksiniz.