Türkiye'de Yerel Seçim: Erdoğan ve rakibi İmamoğlu için bir sınav
Türkiye, 31 Mart Pazar günü 81 ilde belediye seçimleri düzenlerken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'si (AKP), ülkenin en büyük şehri İstanbul ve başkent Ankara da dahil olmak üzere 2019'da kaybettiği şehirleri geri almayı hedefliyor.

Pazar günü ise sandıklar sabah 07.00'den 16.00'ya kadar açık olacak. doğu illerinde ve sabah 8'den akşam 5'e kadar. ülkenin geri kalanında. İlk sonuçların saat 22.00'de açıklanması bekleniyor. (1900 GMT) Pazar günü.

Analistler, oylamayı ülke çapında Erdoğan'ın desteğinin ve muhalefetin, özellikle de İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun dayanıklılığının bir göstergesi olarak görüyor. 16 milyondan fazla insana ev sahipliği yapan ve ülkenin gayri safi yurt içi hasılasının (GSYH) dörtte birinden fazlasını sağlayan kentte sıkı bir yarış bekleniyor.

NE TEHLİKEDE?

2019'daki son yerel seçimlerde ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İstanbul ve Ankara'da galip gelerek AKP ve onun İslamcı seleflerinin yirmi yılı aşkın iktidarına son vererek Erdoğan'ı şok etti.

Türkiye'yi yirmi yılı aşkın süredir yöneten ve son haftalarda AKP adına yoğun kampanyalar yürüten Erdoğan, siyasi kariyerine 1994 yılında İstanbul belediye başkanı olarak başladı.

Yüksek Seçim Kurulu, kentte yaklaşık 11 milyon kişinin oy kullanma hakkına sahip olduğunu söylüyor. Türkiye'de hem genel hem de yerel seçimlere katılım yüzde 90'a yakın bir oranla çok yüksek.

Görevdeki CHP Belediye Başkanı İmamoğlu'nun asıl rakibi AKP'li eski hükümet bakanı Murat Kurum. Anketler İmamoğlu'na hafif bir üstünlük sağlıyor.

Geçen Mayıs ayında Erdoğan yeniden cumhurbaşkanı seçildi ve ittifakı genel seçimlerde parlamentoda çoğunluğu elde etti; bu sonuç, CHP ve diğer muhalefet partilerinin ittifakını parçaladı ve cesaretini kırdı.

NEDEN FARK EDER?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesi, iştirakleri de dahil olmak üzere 2024 yılında ülkedeki diğer 80 şehrin tamamının gölgesinde kalacak şekilde 516 milyar lira (16,05 milyar dolar) oldu. İkinci şehir Ankara'nın bütçesi ise 92 milyar.

Büyük şehirleri ve bütçelerini kontrol etmek, partilere finansman, sözleşmeler ve istihdam yaratma konusunda söz hakkı vererek ulusal sahnedeki popülerliklerini artırabilir.

İstanbul, 1994-1998 yılları arasında belediye başkanlığı yaptığı dönemde ulusal siyaset sahnesine yükselen Erdoğan için özel bir önem taşıyor.

İmamoğlu, muhalefetin Erdoğan'a karşı ana alternatifi olarak ortaya çıktı. Analistler, ikinci belediye başkanlığı dönemini kazanması durumunda büyük olasılıkla bir sonraki başkanlık seçimlerine aday olacağını, ancak bir yenilginin kariyerini sekteye uğratıp muhalefeti daha fazla kargaşaya sürükleyebileceğini söylüyor.

Analistler, Erdoğan için İstanbul ve Ankara'yı geri almanın, iktidarını mevcut görev süresinin sonuna işaret eden 2028'in ötesine taşıyabilecek yeni bir anayasa arayışını güçlendireceğini söylüyor.

Mevcut anayasaya göre başkanlık iki dönemle sınırlandırılıyor. Erdoğan, 2018'de başkanlık sistemine geçişten kaynaklanan yasal boşluk sayesinde, ilk görev süresi önceki sistemde geçmiş olduğundan, geçen yıl üçüncü dönem başkanlığını garantiledi.

Teneo'nun eş başkanı Wolfango Piccoli, "Seçim sınavı, Erdoğan'ın başkanlık süresi sınırlamalarını atlatacak ve yargı bağımsızlığının geri kalan unsurlarını ortadan kaldıracak yeni bir anayasa (veya anayasa değişikliği) arayışı açısından da önemli" dedi.

ADAYLAR KİMLERDİR?

MURAT KURUM, AKP, İSTANBUL:

47 yaşındaki Kurum, Temmuz 2018'den geçen Haziran ayına kadar Çevre ve Şehircilik Bakanı olarak görev yaptı ve 2023 genel seçimlerinin ardından görevinden ayrıldı. Daha sonra İstanbul milletvekili seçildi.

Ankara'da doğan Kurum, 2005-2009 yılları arasında devletin toplu konut kurumu TOKİ'de görev yaptıktan sonra, devletin gayrimenkul yatırım ortaklığı Emlak Konut'ta genel müdür olarak görev yaptı.

EKREM İMAMOĞLU, CHP, İSTANBUL:

Aslen Karadeniz kıyısındaki Trabzonlu olan 52 yaşındaki İmamoğlu, İstanbul belediye başkanı olmadan önce ilçe belediye başkanıydı.

İstanbul'daki 2019 seçimlerini CHP, milliyetçi İYİ Parti ve artık DEM olarak adlandırılan Kürt yanlısı Halkların Demokratik Partisi'nin (DEM) ittifakının desteğiyle kazandı. Bu yıl İYİ ve DEM kendi adaylarını çıkarıyor.

Anketörlere göre Türkiye'deki Kürtlerin çoğu partiye bağlılığı bir kenara bırakıp Pazar günü İmamoğlu'nu desteklemeye hazırlanıyor.

 

Yukarıdaki yazı Ece Toksabay tarafından yazılmış ve 28 Mart 20243:14 EDT'de REUTERS'ta yayınlanmıştır.