ÖZBEK PRENSESİ DÜNYANIN DİLİNE DÜŞTÜ
Avusturya merkezli bağımsız bir STK olarak BİLİNEN “Freedom for Eurasia” (Avrasya için Özgürlük), Özbekistan’ın 2016’da ölen eski cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un kızı Gülnara Kerimova’nın dillere destan gayrımenkulleriyle ilgili bir rapor yayımladı.

Raporda, dolandırıcılık ve kara para aklama suçları nedeniyle Özbekistan’da cezaevinde olan Gülnara Kerimova’nın 200 milyon sterlinlik (4.5 milyar TL) emlak imparatorluğunu nasıl kurduğuna dair iddialar bulunuyor.

“Özbek Prensesine Kim İmkan Verdi?” başlıklı rapor, Kerimova ve çevresi tarafından İngiltere’nin başkenti Londra’yla civarında satın alınan 50 milyon sterlin (1.1 milyar TL) değerindeki 5 mülke odaklanıyor.

Rapora göre, Kerimova’nın sevgilisi Rustam Madumarov ve ortakları, resmi belgelerde Birleşik Krallık’a bağlı İngiltere, Cebelitarık ve Britanya Virjin Adaları merkezli şirketlerin “malikleri” (gerçek sahipleri) olarak listelendi.


"VEKİLLERİNİ KULLANDI"


Ancak bu kişiler, söz konusu şirketleri yüz milyonlarca doları aklamak için kullanan Kerimova’nın “vekilleriydi”. Raporda, İngiliz yetkililer, uzun süredir yabancı suçluların kara para aklamak amacıyla Birleşik Krallık’taki varlıklarını kullanmalarını önlemedikleri için eleştirildi. Uzmanlar raporda, Kerimova’nın Birleşik Krallık’ta mülk edinme kolaylığının “endişe verici” olduğunu vurguladı. Freedom For Eurasia raporunun araştırmacıları arasındaki Tom Mayne, Kerimova davasının, tüm zamanların en büyük rüşvet ve yolsuzluk davalarından biri olduğunu belirterek, “İngiliz yetkililerin önlem alması 2017 yılına kadar sürdü, diğer ülkeler Kerimova’yla ait banka hesaplarını ve mülklerini dondurduktan yıllar sonra...” dedi.


LONDRA’DAN HONG KONG’A KADAR EV ALDI


Londra’dan Hong Kong’a kadar satın aldığı mülklere 240 milyon dolar (4.5 milyar TL) harcadığı belirtilen Gülnara Kerimova’nın ilginç bir hayat hikâyesi var! Özbekistan’da 1989’dan 2016’daki ölümüne kadar ülkeyi yöneten İslam Kerimov’un halefi olarak görülen Gülnara, bir süre şarkıcılık yaptı, bir mücevher şirketi işletti ve İspanya büyükelçisi olarak görev üstlendi. 2014’te gözden kaybolan Kerimova’nın babası iktidardayken yolsuzluktan tutuklandığı ortaya çıktı. Kerimova 2019’da ise ev hapsini ihlal ettiği için cezaevine gönderildi. Savcılar, Kerimova’yı 12 ülkede bir milyar dolardan fazla varlığı kontrol eden bir suç örgütünün parçası olmakla suçladı. Rüşvet ve yolsuzluktan elde ettiği paraları İngiliz şirketler aracılığıyla kullandığı bildirilen Gülnara Kerimova, iki çocuğunun babası olan Mansur Maksudi’den 2003’te boşandı.


Kaynak: Odatv.com